• Reklam

İnşaat sektöründeki daralma sona erdi

Ceyhan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Dağhan, "Son büyüme performansına 2017 yılında imza atan inşaat sektörü, deprem sonrası konut seferberliğinin etkisiyle 2023 yılında yeniden büyüme trendine girmiştir" dedi.

İnşaat sektöründeki daralma sona erdi
30 Ekim 2023 - 12:21
Ceyhan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Dağhan, “Türkiye’de inşaat sektörü, 5 yıldır üst üste yaşadığı daralma süreçlerine rağmen tamamlanan ve devam eden büyük projeler ile dikkat çekiyor. Son 5 yılda COVID-19 pandemisi ve ekonomik sıkıntılar gibi oldukça zorlayıcı süreçlerden geçen ve sürekli yükselen maliyetlerle mücadele eden Türk inşaat sektörü, markalı konut alanındaki başarısını kurumsal ve kamusal inşaat projelerinde de sürdürüyor” dedi.Türkiye’de son yıllarda yeniden ciddi bir büyüme trendine giren ve en son büyümenin 2017 yılında gerçekleştiği inşaat sektörüne ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Ceyhan Dağhan, “İnşaat maliyetleri son 5 yılda üç katın üzerinde artış gösterirken, son 2 yıldaki artış yüzde 200 civarında gerçekleşti. Maliyetlerin bu denli arttığı bir ortamda sektörü ayakta tutan şey ise konut fiyatlarının da maliyetlere paralel artış göstermesi oldu. Bu sayede işverenler ve  yükleniciler maliyet artışların olumsuz etkilerinden korunabildiler’ dedi.

İnşaat sektörü atakta

5 yıldır daralan inşaat sektörünün 2023 yılı itibarıyla ve 2024'te büyüme kaydedeceğine değinen Dağhan, “11 ilimizi etkileyen Kahramanmaraş depremiyle birlikte gerek deprem bölgesinde gerekse depremzedelerin göç ettiği illerde ortaya çıkan konut ihtiyacı devletimizin de desteğiyle bir konut inşa seferberliğe dönüştü. Bu nedenle 2024 yılında inşaat piyasasında büyüme olacağını ve bunun da GSYH’deki büyümeyi arttıracak” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum