İlk icraat: MİT Başkanını değiştirecekler

  Altılı Masa'nın geçtiğimiz 9 saat süren 11. toplantısında Cumhurbaşkanı adaylığı tartışılırken CHP'li gazeteci Fikret Bila çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bila, Altılı Masa'nın iktidar olması halinde ilk medyayı dizayn edeceğini sonrasında ise MIT Başkanlığını değiştireceklerini belirtti.

  İlk icraat: MİT Başkanını değiştirecekler
  28 Ocak 2023 - 12:21
  Türkiye seçim sathına girerken Cumhur İttifakı seçimlere Cumhurbaşkkanı Erdoğan'la gidecek ancak Millet İttifakı'nı oluşturan Altılı Masa'da aday çıkmazı halen sürüyor.

  MIT BAŞKANLIĞINI DEĞİŞTİRECEKLER
  Geçtiğimiz gün 9 saat süren 11. toplantısında adaylık tartışmalarının devam eden Altılı Masa'yal ilgili CHP'li gazeteci Fikret Bila çarpıcı açıklamalarda bulundu. Altılı Masa'nın ilk olarak medyayı dizayn edeceğini belirten Bila, MIT Başkanlığı'nı da değiştireceklerini aktardı.

  MIT, MERKEZ BANKASI, GENELKURMAY BAŞKANI DEĞİŞTİRİLECEK
  CHP'li gazeteci Bila altılı masanın olası iktidar olmaları halinde ilk icraatlarına ilşkin şu açıklamayı yaptı:

  Üst düzey sivil ve askeri bürokraside yapılacak değişiklikler öncelikli olacak. Siyaset üstü olarak tanımlanan bağımsız ve özerk olması gereken kurumlarda görev değişikliği öncelikli olacak. Yeni iktidar ilk bir haftada Merkez Bankası Başkanı, MİT Başkanı, Genelkurmay Başkanı, BDDK Başkanı, SPK Başkanı’nı değiştirecek. Mevcutların yerine 6 liderin de onayını alan isimler atanacak. Aynı bağlamda TRT Genel Müdürü, Anadolu Ajansı Genel Müdürü, RTÜK Başkanı ve Basın İlan Genel Müdürü de ilk etapta değiştirilecek. 

  SİVİL VE ASKERİ BÜROKRASİDE DEĞİŞİKLİKLERE ÖNCELİK VERİLECEK
  6'lı partinin öncelikli olarak ortak bir parti binası tutacağını söyleyen Bila, 6 partinin ortak sloganlarla halkın karşısına çıkacağını belirtti. Üst düzey sivil ve askeri bürokraside yapılacak değişiklikler için öncelik veren 6'lı masa, iktidar değişikliğinde ilk bir haftada, bir ayda, altı ayda, bir yılda yapılacak işlerin sıralaması konusunda ortak bir program üzerinde anlaşmış gözüküyor. Değişecek isimlerin yerine 6 liderin de onayını alan isimler atanacak. Hedefteki ilk isimlerin TRT Genel Müdürü, Anadolu Ajansı Genel Müdürü, RTÜK Başkanı ve Basın İlan Genel Müdürü olacağı söylendi.

  YORUMLAR

  • 0 Yorum