İhracatçıların Başkanı Eskinazi, Sürdürülebilirlik Raporu'nu değerlendirdi

  EGE İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, yayınladıkları 2022 yılı Sürdürülebilirlik Raporu'yla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Çevresel sürdürülebilirlik çabalarımızdaki kararlılığı sürdürerek 2050 iklim nötr hedeflerine doğru ilerlemeye devam edeceğiz" dedi.

  İhracatçıların Başkanı Eskinazi, Sürdürülebilirlik Raporu'nu değerlendirdi
  03 Kasım 2023 - 17:07 - Güncelleme: 03 Kasım 2023 - 17:08

  Türk ihracatçısının en büyük dış ticaret partneri Avrupa Birliği'nin ortaya koyduğu Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatına en hızlı şekilde uyum sağlana bilmesi için Türkiye'de ilk aksiyon alan kurumlardan biri olan EİB, 2022 yılı Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayınladı. Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, EİB 2022 Sürdürülebilirlik Raporu'yla ilgili görüşlerini açıkladı. Sürdürülebilirlikle ilgili en büyük adımlarının 2019 yılında dünyanın en büyük sürdürülebilirlik inisiyatifi Global Compact'a üyelik olduğunu söyledi. EİB olarak 2020 yılını da 'Sürdürülebilirlik Yılı' ilan ettiklerine dikkati çeken Eskinazi, 2022 yılında sürdürülebilirlikle ilgili yaptıkları çalışmalar sonucunda enerji tüketimlerini yüzde 3 azalttıklarını kaydetti.

  2021 yılında Türkiye'de Sürdürülebilirlik Raporunu yayınlayan ilk ihracatçı birlikleri olduklarının altını çizen Eskinazi, "EİB, sürdürülebilir kalkınma ve çevresel bilincin birleştiği bir dönemde, çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliğe katkı sağlama taahhüdünü sürdürüyor. Enerji verimliliği, emisyon yönetimi ve çevresel yönetim alanlarında gerçekleştirdiğimiz projelerle çevresel sürdürülebilirliği desteklemeye devam ediyoruz. Üyelerimizin 200 milyar doların üzerinde dış ticaret hacmine sahip olduğumuz AB'nin Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatına uyum sürecinde sorun yaşamadan adapte olmalarına yardımcı olmak ve onlara faydalı olmak için çalışmalarımıza tüm hızımızla devam ediyoruz. 2022 yılı EİB faaliyet ve çalışmalarımızın sürdürülebilirlik perspektifinde bir araya getirdiğimiz raporumuzda iç ve dış paydaş analizi yaparak, üyelerimizin sürdürülebilirliğin hangi konularına kurum olarak ağırlık vermemiz gerektiğini konusunda önceliklendirmemizi yaptık. İçinde bulunduğumuz 2023 yılında da kurum olarak faaliyetlerimizi ve projelerimizi bu kapsamda sürdürmeye devam ediyoruz" dedi.

  '2050 İKLİM NÖTR HEDEFLERİNE DOĞRU İLERLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

  Ticaret Bakanlığı'nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (URGE) Projeleri'nde, 19 URGE Projesiyle yerlerini aldıklarını aktaran Eskinazi, "EİB bünyesindeki 12 ihracatçı birliğimizin 11'i en az bir URGE projesine paydaş oldu. 19 URGE projemizde temel hedeflerimiz firmalarımızın kümelenerek sürdürülebilirlik yetkinliklerinin geliştirilmesi ve ihracatımızda işlenmiş ürün ihracatının payını artırmak. Bu projelerde yüzlerce firmamız rekabetçilik felsefesiyle birlikte sürdürülebilirlik yetkinliklerini artırmayı sürdürüyor. Çevresel sürdürülebilirlik çabalarımızdaki kararlılığı sürdürerek 2050 iklim nötr hedeflerine doğru ilerlemeye devam edeceğiz" diye konuştu.

  'EİB, ENERJİ TÜKETİMİNİ YÜZDE 3 AZALTTI'

  Ege İhracatçı Birlikleri'nin enerji tüketiminin verimli bir şekilde yönetilmesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda önemli yatırımlar ve projeler gerçekleştirerek, EİB'nin kurum içi elektrik kullanımında yüzde 3'lük bir azalış sağladıkları bilgisini veren EİB Organik Ürünler ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık da "EİB olarak, 2021 yılında yayınladığımız sürdürülebilirlik raporundaki 3 yıla denk gelen toplam emisyonlarına karşılık 4 bin 800 ağaç dikme taahhüdümüzü, 2022 sürdürülebilirlik raporunda 1230 ağaç dikme taahhüdümüzle sürdürdük. Bu taahhüdümüz karşılığında son 4 yılda 7 bin 660 fidandan oluşan EİB Ormanını oluşturduk. Bu taahhüdümüzü fazlasıyla yerine getirmemiz, doğaya olan bağlılığımızın bir yansıması ve yeşil bir gelecek için atılan önemli bir adımdır. Ege İhracatçı Birlikleri, sürdürülebilirlik konusundaki kararlılığı ve geleceğe yönelik taahhütleriyle, üyelerinin ve tüm toplumun sürdürülebilir bir gelecek inşa etme çabalarına katkı sağlamaya devam edecek" dedi.
  EİB olarak, vizyon, misyon ve değerlerini sürdürülebilir kalkınma amaçları perspektifinden hareketle yeniledikleri bilgisini de paylaşan Işık, şöyle devam etti:
  "Misyonumuz; insan ve çevre odaklı üretimle rekabet üstünlüğü yaratarak katma değerli ihracatı desteklemek, yenilikçi hizmetler sunmak, ulusal ve uluslararası tüm paydaşlar ile üyeleri arasında köprü görevi üstlenmek. Vizyonumuz; sürdürülebilir kalkınma hedefleri çerçevesinde ihracat dünyasına yön veren lider kuruluş olmak. Değerlerimiz; liderlik, çeviklik, mükemmellik, yenilikçilik, şeffaflık, sorumluluk olarak şekillendi."


  YORUMLAR

  • 0 Yorum