Gen tedavisiyle farelerin yaşam süresi iki kat arttı

  ABD'de gen tedavisi uygulanan farelerin kalan ömrü iki katına çıktı.

  Gen tedavisiyle farelerin yaşam süresi iki kat arttı
  12 Ocak 2023 - 23:09

  ABD'de San Diego merkezli biyoteknoloji girişimi Rejuvenate Bio, bilim camiasının muhtemelen oldukça ilgisini çekecek bir açıklama yaptı.

  Şirket, bilim insanlarının uzun süredir üzerinde çalıştığı yaşlanmayı yavaşlatma teknolojilerinde önemli bir ilerleme kaydettiğini duyurdu.

  Araştırmacılar, gen tedavisi yoluyla yaşlı farelerin yaşam süresini önemli ölçüde uzattıklarını açıkladı.

  Fare genleri yeniden programlandı

  Henüz hakem değerlendirmesi yapılmamış bir makaleye göre, şirketteki bilim insanları, yaşlı farelerin vücutlarındaki genleri yeniden programlayan bir enjeksiyonla bunu yaptıklarını söylüyor. Bilim insanlarına göre yeni yöntem, farelerin kalan yaşam sürelerini iki katına çıkardı.
  Klinik denemelerde, enjeksiyonu alan farelerin ortalama 18 hafta yaşadığı görüldü. Kontrol grubunda yer alan, yani enjeksiyonun uygulanmadığı fareler ise yalnızca 9 hafta yaşayabildi.

  Tedavi, farelerin hücrelerini genellikle erken evre embriyolarda bulunan ve genetik özelliklerini değiştiren çeşitli proteinlere maruz bırakarak yapılıyor.

  Japon biyolog Shinya Yamanaka, 2012 yılında kendisine Nobel Ödülü kazandıran bu tekniği bulan kişiydi.

  İnsanlara uygulamak için henüz erken

  Öte yandan, bu tedavinin gelecekte insanlara uyarlanabilmesi için henüz uzun bir yolu var. Çünkü genleri bu şekilde yeniden programlamanın riskleri hâlâ tam olarak anlaşılamadı.

  Ayrıca önceki araştırmalar, bu yöntemin bazı farelerde kansere neden olduğunu göstermişti.

  YORUMLAR

  • 0 Yorum