Geleceğin şeflerinden Ege'ye özgü lezzetler

  İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri, bu yıl 'Değişimin öncüleri ve gıdanın geleceği' temasıyla 6'ncısı düzenlenen İzmir GastroFest'e, Ege'ye özgü otlar ve peynirleri kullanarak hazırladıkları özel lezzetlerle katıldı. Eğitmen Şef Aypar Satı ise, sürdürülebilirlik ve yerel ürün kullanımını konu alan bir workshop düzenleyerek hazırladığı özel tabağı konuklara sundu.

  Geleceğin şeflerinden Ege'ye özgü lezzetler
  13 Kasım 2023 - 13:10 - Güncelleme: 13 Kasım 2023 - 13:11

  Tarihi Havagazı Fabrikası'nda gerçekleştirilen GastroFest, İzmirliler'e keyifli sir gün yaşattı. Gastronomi alanında Türkiye'nin önde gelen isimlerini buluşturan festivalde, İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin genç şefleri de hazırladığı lezzetlerle etkinliğe renk kattı. Festival katılımcılarına sunulmak üzere enginarlı humus, Ege otlu ve sebzeli çıtır yufkalar ile incir, ceviz ve ballı karamelli profiterol hazırlayan öğrenciler, dikkati çekti.

  ÖZEL TARİFLER

  İEÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Eğitmen Şefi, Öğretim Görevlisi Aypar Satı ise, festivalin temasına da uygun olarak sürdürülebilirliği merkezine alan bir workshop düzenledi. Festival katılımcılarının soruları eşliğinde; dana dil breze, karakılçık buğdaylı keşkek, pırasa konfi, nar ekşili et suyu çektirmesi ve taze baharatlı yeşil yağdan oluşan tabak hazırlayan Satı, yemek tutkunlarıyla çok özel tarifler paylaştı. İlgiyle takip edilen etkinliğin moderatörlüğünü ise Dr. Öğretim Üyesi Betül Öztürk yaptı.

  MAKSİMUM VERİM

  Festivalde yer almaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Aypar Satı, Ege'ye özgü lezzetlere yenilikçi yorumlar getirdiklerini belirtti. Satı, "Öğrencilerimizle birlikte hazırladığımız lezzetlerde, minimum atık oluşumuna dikkat ettik. Geleceğin şefleri olan öğrencilerimiz, yerel lezzetlerimizi İzmirlilere sunarken, elimizdeki ürünlerden nasıl maksimum verim alabileceğimizi gösteren, örnek atıştırmalıklar hazırladı. Konuklardan aldığımız olumlu dönüşler, başarılı olduğumuzu gösterdi" diye konuştu.

  DANA DİL VE KEŞKEK ÖZEL SEÇİLDİ

  Yaklaşık 30 dakika süren workshopa ilişkin de bilgiler paylaşan Satı, "Festivalin bu yılki teması, 'Değişimin öncüleri ve gıdanın geleceği' olarak belirlendi. Dolayısıyla, öğrencilerimizin de desteğiyle hazırlanan tabakta, sürdürülebilirlik ve yerel ürün kullanımına vurgu yapmayı amaçladık. Örneğin dana dil; İzmir'deki söğüş kültürüne ait olmasına rağmen değeri yeteri kadar bilinmeyen, akıllara pek ilk sıralarda gelmeyen bir et ürününün, nasıl bir restoran tabağının ana ürünü haline gelebileceğini göstermek amacıyla seçildi. Yine aynı şekilde keşkek gibi özel bir lezzetin de restoran tabağının ana parçası haline gelebileceğini gösterdik. Workshop esnasında yemeğin hazırlanış aşamalarından ve kullanılan tekniklerden bahsettim. İzleyenlerin, bu lezzetleri evlerinde nasıl hazırlayabileceklerine ilişkin tüyolar verdim. Sürdürülebilirlik, yerel ürün kullanımı, mevsimselliğin önemi, seçilen ürünlerde lezzet uyumunun nasıl yakalanabileceği ve restoran kalitesinde tabaklamanın nasıl yapılabileceği açıklamaya çalıştım. Hazırlanan tabaklar, izleyenlere ikramlık olarak da sunuldu" diye konuştu.


  YORUMLAR

  • 0 Yorum