• Reklam

Foça'da 100'üncü kurtuluş yıl dönümü coşkusu

İZMİR'in turistik İlçesi Foça'da kurtuluşun 100.yılı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.  Tören, konser, yemek yarışması ve fener alayının yer aldığı kutlama programı kapsamında vatandaşlara balık ekmek dağıtılacak.

Foça'da 100'üncü kurtuluş yıl dönümü coşkusu
11 Eylül 2022 - 16:16 - Güncelleme: 11 Eylül 2022 - 16:17

9 Eylül'de İzmir'den sonra 11 Eylül 1922'de Türk Ordusunun gelişiyle düşman işgalinden kurtulan Foça'daki ilk tören Cumhuriyet Meydanı'nda ki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı. Foça Kaymakamı Mehmet Türköz, Amfibi Görev Grup ve garnizon Komutanı Tuğamiral Serhat Sözbir, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının ilçe ve şube başkanları, bazı belediye meclis üyeleri, garnizonda görevli her rütbeden askerler, öğretmen, öğrenci ve vatandaşların katılımıyla Kaymakamlık, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Belediye Başkanlığı çelenkleri anıta sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla tamamlanan ilk tören sonrası protokol ve vatandaşlar Atatürk Anıtı'na kırmızı karanfiller bıraktı.

Folklor ekibinin gösterisi ve öğrencilerin okuduğu şiirlerin yer aldığı ikinci tören Nihat Dirim Barış ve Demokrasi Meydanı'nda gerçekleştirildi. Foça Kaymakamı Mehmet Türköz törende yaptığı konuşmada, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 19 Mayıs 1919'da yakılan Kurtuluş ateşi hızla Anadolu'ya yayılırken işgalcilerin Türk Milleti'ne yaşattığı zulüm ve işkencelerde artırıyordu.  Gözü dönmüş düşmanlarımız durumu barbarlığa ve yağmaya vardırıyordu.  30 Ağustos 1922'de Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk Ordusunun ilan ettiği büyük zaferle birlikte Manisa'mız, Aydın'ımız ve İzmir'imizin yaşadığı zulüm ve esaret  Eylül 1922 tarihinde son buldu. Birliklerimiz şehirlere vardığında geride yangınlar içinde yerleşim yerleri, binlerce masum insanımızın cesedi, gözyaşı kadın ve çocukları kalmıştı. Milli mücadelemizin başkomutanı ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük önder Mustafa kemal Atatürk, 'Özgürlük ve Bağımsızlık Benim Karakterimdir' demiştir. Onun 'Ya İstiklal Ya Ölüm' parolasıyla yola çıkan atalarımız bugün bize istiklalimizi ve istikbalimizi vermiştir.  Tüm hemşehrilerimin kurtuluş bayramını kutlar, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere devletimizin bekası, milletimizin birlik ve beraberliği, özgürlük ve bağımsızlık için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi şükran ve saygıyla anıyorum" dedi.

84 YAŞINDAKİ SAİME TEYZE 'BİZE TÜRK DERLER' ŞİİRİNİ OKU

Törenin tamamlandığının anons edilmesi sonrası protokole ilkokulda okuduğu bir şiiri bugün de okumak istediğini söyleyen 84 yaşındaki Saime Alçıtepe'ye mikrofon verildi. Heyecan ve coşkuyla, Feyzullah Sacit Ülkü 'Türklerin Türküsü' isimli şiirini okuyan Alçıtepe, dakikalarca ayakta alkışlandı.

Foça'daki kutlama programı Belediye Sosyal Tesisleri'nde yemek yarışması, Nihat Dirim Barış ve Demokrasi Meydanı'nda balık ekmek ikramı, Saat 20.00'deki Fener Alayı ve 20.30'daki Yasin Öktem konseriyle devam edecek. (DHA)

YORUMLAR

  • 0 Yorum