Foça Belediyesi arazi satacak!

İzmir'in Foça Belediyesi, elinde kalan son arazileri de satmak amacıyla meclisten yetki isteyecek. Vatandaşlar satışa büyük tepki gösterdi.

Foça Belediyesi arazi satacak!
01 Aralık 2020 - 15:04 - Güncelleme: 01 Aralık 2020 - 15:27

Foça Belediyesi, 4 Aralık 2020 tarihinde yapılacak meclis gündemini açıkladı. Belediye Başkanlığının, aralarında çok kıymetli turizm arazilerinin de bulunduğu arazileri satışa çıkarmak için meclisten yetki isteyeceği öğrenildi. Ancak bu konuda vatandaşlar çok tepkili.

AK Parti İlçe Başkanı Ali Haydar Çapçı, “4 Aralık'taki meclis toplantısında listelenen arazilerin satış kararı oylamaya sunulacak. Konuyla ilgili şerhimizi yazdık. Foçalı çocuklarımızın, tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı olan arazileri sattırmamak için elimizden  geleni yapacağız” dedi.

Foça Belediye Meclis Üyesi Osman Mert de yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:
"Foça Belediye Meclisi 04.12.2020 tarihli gündem ile arazilerinin satış kararı konusunu görüşecektir. Mevcut konu komisyonlarda dile getirdiğimiz ve şerh düştüğümüz şekli ile düşünülmektedir. Yani: Yap-işlet-devret şekli ile turizm yatırımcısına ihale ile verilmeli. Tapu kesinlikle Foça Belediyesi'nde kalmalıdır. MHP Meclis Gurubunun kararı bu şekildedir. Mevcut bölge Foçamızın en değerli yeridir bir daha alabilmek mümkün olmayacaktır” dedi.

Satılmak istenen parseller şöyle:
İsmetpaşa Mahallesi Ada 1746 Parsel1 17.561.00  m2
Bağarası 400 ada 2 parselde bulunan 484 m2
Yeni Foça 10413 ada 2 parselde bulunan 259.10 m2
Yeni Foça 10274 ada 2 parselde bulunan 331 m2
Yeni Foça 10744 ada 3 parselde bulunan 914 m2
Yeni Foça 4744 parselde kayıtlı bulunan 29.36 m2
Yeni Foça 10558 ada 13 parselde kayıtlı bulunan 24 m2
Yeni Foça 10407 ada 2 parselde kayıtlı bulunan 40.78 m2

Bu konuda bir çok vatandaş da tepkili. Sosyal medyada eleştirilerini dile getiren vatandaşların yorumları şöyle:

İbrahim Gürsu
“Foça Kumburnu’nu satmayı düşünüyorlarmış.Nasıl kendi malınız gibi satışa çıkarıyorsunuz? Kime sordunuz? Halka mı? Vebali sizi de bağlar. Burası halkın malıdır!"

Bayram Düz
Gayrimenkul zaten değerli satmaktan çok daha karlı projeler var.. Biraz düşünmek, üzerinde görüşmek yapmak gerek en iyi proje ve gelir getiren ise ödüllü yarışma açacaksın.. En iyiyi seçip uygulayacaksın.”

Nusret Öztopraktan
"Paralar suyunu çekti. Kasa tam takır herhalde.”

Ali Çelik
"Mirasyedi gibi bunlar. Bir dönem geldi oteli sattılar, şimdi de otel yapılacak araziyi satıyorlar. Tüyü bitmeyen yetimlerin hakı var orada yazık Foçalılara”

İsmet Erdoğ
“Eski bir belediyeci olarak bu işler şöyle olur, anlatayım isterseniz. Bir şekilde satılır ya da kiralanır. Eğer istenilen kişi alamamışsa alan kişiye her türlü zorluk çıkartılır. Sonra hukuki işlemler başlar alıcı perişan edilir, çevresi varsa mücadele edebilir. Eğer ihaleyi istenen kişi almışsa alıcı kişi pandemi döneminde otel veya turistik işletmenin olamayacağını görür. Bir anlamda bu yatırımın olmasının gerçekçi olamayacağını anlatmaya başlar. Devreye bu kez CHP'li milletvekilleri girer, sonrasında alınan yerin imar planı değiştirilir konut alanını dönüştürülür. Alan villa yapar ve köşeyi döner. Buranın, pandemi sürecinin uzun süreceğini ve yatırım yapılmasının mantıklı olmayacağını herkes görür.” (Foçagazete)


YORUMLAR

  • 0 Yorum