• Reklam

Eşinin HTS kayıtlarını ele geçiren eşe şok!

Boşanma aşamasında olduğu eşinin cep telefonu HTS kayıtlarını ele geçiren kocaya Yargıtay'dan kötü haber geldi. Yargıtay, HTS kayıtlarını kendi telefonuna yönlendirerek almanın 'verileri hukuka aykırı ele geçirme' suçu oluşturduğunu belirtti.

Eşinin HTS kayıtlarını ele geçiren eşe şok!
05 Aralık 2022 - 11:45
Yargıtay emsal bir karara daha imza attı. Boşanmak isteyen çift, şiddetli geçimsizlik sebebiyle Aile Mahkemesi'nin yolunu tutmasının üzerine davacı koca, boşanmak üzere olduğu eşinin telefonuna ait  HTS kayıtlarını kendi telefonuna yönlendirdi. Durumun ortaya çıkmasıyla hayatının şokunu yaşayan kadın, Asliye Ceza Mahkemesi'ne müracaat ederek kocasından şikayetçi oldu. Dedektif koca hakkında, 'Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme' suçundan dava açıldı. Mahkeme, sanığı 2 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanık koca, kararı temyiz edince devreye Yargıtay 12. Ceza Dairesi girdi.

Emsal nitelikteki kararda şu sözlere yer verildi:

"Dosyaya göre; sanığın, adına kayıtlı cep telefonu numarası üzerinden boşanma aşamasında olduğu ve ayrı yaşadığı mağdur eşi adına kayıtlı cep telefonu numarasının son altı aylık arama bilgilerini içeren kişisel veri çerçevesinde olan HTS kayıtlarının gönderimini sağlaması ortadadır. Eyleminin TCK’nın 136/1. madde ve fıkrasında düzenlenen verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçunu oluşturduğuna ilişkin yerel mahkemenin kabulünde bir isabetsizlik görülmemiştir. 
Mahkemenin kovuşturma sonuçlarına uygun olarak oluşan kanaat ve takdirine, incelenen dosya içeriğine göre, sanık müdafinin sanık hakkında beraat kararı verilmesi gerektiğine ilişkin sair temyiz itirazlarının reddine hükmedilmiştir. Suç tarihinde yürürlükte bulunan TCK’nın 136. maddesinde düzenlenen verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçunun temel cezasının 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasını gerektirdiği ve sanık hakkında alt sınırdan temel cezanın belirlendiğinin belirtilmesine rağmen sanık hakkındaki temel cezanın 2 yıl hapis cezası olarak belirlenmesi yasaya aykırıdır. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum