Egeli ihracatçılardan örnek tavır

  EGE İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türkiye'yi sarsan 7.4 büyüklüğündeki derem nedeniyle hayatına kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa, enkaz altında kalanların ise sağ salim kurtarılması dileğinde bulunup, "2023 yılı içinde yapmayı hedeflediğimiz tüm projelerimizi minimumda tutarak, tüm kaynaklarımızla depremin yaralarını sarma kararı aldık" dedi.

  Egeli ihracatçılardan örnek tavır
  06 Şubat 2023 - 12:22 - Güncelleme: 06 Şubat 2023 - 12:25

  EGE İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Kahramanmaraş Pazarcık'ta meydana gelen ve 10 ilde yıkıma neden olan 7.4 büyüklüğündeki depremin ardından yazılı açıklama yaptı. Bugünden itibaren Türkiye'nin tek gündeminin deprem olduğunu belirten Eskinazi, "Türkiye, 17 Ağustos 1999 yılında Gölcük'te 7,4'lük depremle sarsılmıştı. 24 yıl sonra aynı büyüklükte bir depremi Kahramanmaraş Pazarcık merkezli yaşadık. Depremde vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, enkaz altında kalan vatandaşlarımızın sağ salim kurtarılmalarını diliyoruz. 10 ilimizde büyük yıkıma yol açan, 81 ilde 85 milyon vatandaşımızın kalplerinde tarifi imkansız büyük üzüntüye yol açan deprem sonrasında Türkiye'nin tek gündemi depremin yaralarını sarmaktır. Hepimizin bugüne kadar öncelikli gördüğü tüm başlıklar artık rafa kaldırılmıştır. Uluslararası yardım çağrısına çıktığımız ortamda, iş dünyası olarak bugüne kadar dillendirdiğimiz tüm gündemlerimiz tali hale gelmiştir" dedi.

  '61 İHRACATÇI BİRLİĞİMİZLE YARALARI SARMAK İÇİN ÇIRPINIYORUZ'

  1999 depremi ve sonrasında yaşadığımız depremlerden edindiğimiz tecrübelerle Pazarcık depreminin yaralarını daha hızlı sarmak için Kamu, Sivil Toplum Kuruluşları ve 85 milyon insanımıza büyük sorumluluklar düştüğünün bilincinde olduklarını vurgulayan Eskinazi, "Depremin etkilediği coğrafyanın büyüklüğü, milyonlarca insanımızı etkiliyor olması, kış mevsiminin çetin şartları çok koordineli bir çalışmayı gerektiriyor. Deprem anından itibaren İzmir iş dünyası ve Türkiye İhracatçılar Meclisi bünyesindeki 61 ihracatçı birliğimizle yaraları sarmak için çırpınıyoruz. İlk etapta; kışlık giysi, çorap, iç giyim, kışlık ayakkabı, bot, battaniye, polar, uyku tulumu, kuru gıda ve bebek bezi talebi geldi. Bu malzemeleri bağışlayacak üyelerimizden toplamak için bir depo kiralıyoruz. Bu depoda toplanacak malzemeleri AFAD koordinasyonunda, AFAD'ın istediği noktalara teslim edeceğiz. Kısa süre içinde bu konuda detaylı bir duyuruya çıkacağız" diye konuştu,

  'SAYFİYE YERLERİNDEKİ KONUTLARIMIZI HIZLICA DEPREMZEDELERE SUNALIM'

  2023 yılı içinde yapmayı hedeflediğimiz tüm projelerimizi minimumda tutarak, tüm kaynaklarıyla depremin yaralarını sarma kararı aldıklarını da ifade eden Eskinazi şöyle devam eti:

  "Yapabileceğimiz maddi ve ayni yardımların boyutunu ortaya koymak için çalışıyoruz. Türkiye, bu depremin yaralarını sarmak için 100 milyarlarca lira yeni kaynağı yaratmak zorunda. Bu kaynağa ihtiyacımız olduğu evrede hükümetimiz ve hepimiz acı ilaç içmek durumunda olduğumuzun bilinciyle hareket etmeliyiz. Hükümetimizin, bu süreçte hızlıca uluslararası yardım çağrısında bulunması çok doğru bir adımdır. Dünya için vazgeçilmez konumda olan ülkemizin bu çağrısının hemen karşılık bulması gerektiğine inanıyoruz. Tüm vatandaşlarımıza da bir çağrıda bulunmak istiyorum; sayfiye yerlerindeki konutlarımızı hızlıca depremzede vatandaşlarımızın hizmetine sunalım. Kızılay'ın kan taleplerine duyarlı olalım, acil yardım eğitimi olanlar deprem bölgesinde Valilikler emrinde çalışmak üzere hızlıca bölgeye intikal etsinler." (DHA)


  YORUMLAR

  • 0 Yorum