• Reklam

Ege İhracatçılar Birliği, yenilenebilir enerji zirvesini İzmir'de topluyor

İZMİR'de 'Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilirlik Zirvesi' Ege İhracatçı Birlikleri'nin (EİB) ev sahipliğinde yapılacak. Dünyanın enerji talebinin her gün arttığını dile getiren EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, ihtiyacın çevreyle uyumlu yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmesinin dünya için hayati derecede önemli olduğunu dile getirdi.

Ege İhracatçılar Birliği, yenilenebilir enerji zirvesini İzmir'de topluyor
13 Haziran 2022 - 13:05 - Güncelleme: 13 Haziran 2022 - 13:06

'Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilirlik Zirvesi' 15 Haziran'da EİB Konferans Salonu'nda yapılacak. İzmir'in yenilenebilir enerji kaynakları ve ekipmanları üretimi açısından Türkiye'nin merkezi konumunda olduğunu ifade eden EİB  Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, "Büyüyen bir ekonomide güvenilir ve düşük maliyetli enerjinin çevresel açıdan sürdürülebilir şekilde sağlanması enerji politikaları açısından vazgeçilmez hale geldi. Genel tabloya bakıldığında Türkiye'deki elektrik üretiminde yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerjinin oranı yüzde 20'yi geçmiş durumda. Hedefimiz bu oranı yüzde 50'nin üzerine taşımak" dedi. İzmir'in; rüzgar, jeotermal, biyokütle ve güneş enerjisi açısından sahip olduğu yüksek potansiyelin sağladığı avantajlar ve coğrafi konumu nedeniyle aynı zamanda bir yenilenebilir enerji merkezi konumunda olduğunun altını çizen Eskinazi, Türkiye'nin yenilenebilir enerji ekipmanları ihracatının da hızla arttığını, bu sektörde Yenilenebilir Enerji Ekipmanları İhracatçıları Birliği'nin İzmir merkezli kurulması için çalışma yürüttüklerini de sözlerine ekledi.

'Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilirlik Zirvesi'nin Toplantı Yöneticiliğini Gazeteci Banu Şen yaparken, Eskinazi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürü Dr. Ömer Erdem, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknolojileri Komisyonu Başkanı Başkanı Ziya Altunyaldız açılış konuşmalarını yapacak.

'Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilirlik Zirvesi'nde birinci oturumda Gazeteci Murat Gülderen moderatörlüğünde Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) Başkanı Alper Kalaycı, Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Başkanı Halil Demirdağ, TPI Kompozit EMEA CFO'su Özgür Soysal ve GENSED Asbaşkanı Tolga Murat Özdemir konuşmacı olarak katılacaklar.

İkinci oturumda ise Biyogazder Başkanı Altan Denizsel, Teksis İleri Teknolojiler Genel Müdürü Hüseyin Devrim ve Jeotermal Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk konuşmacı olurken moderatörlüğü Gazeteci Bilal Emin Turan üstlenecek. (DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum