• Reklam

Dünyada her 30 saniyede bir kişinin ayağı diyabete bağlı ampute ediliyor

MEDİCANA International İzmir Hastanesi'nde görevli Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, dünyada her 30 saniyede bir diyabetik ayağa bağlı olarak bir kişinin ayağının kesildiğini ve bu kişilerin 5 yıl içerisinde hayatını kaybettiğini ifade etti. Hastanede tedavi gören ve diyabetin neden olduğu kangren nedeniyle sadece 48 saat içerisinde ayak parmağını kaybeden Gazeteci ve Haber Spikeri Korcan Karar, "Birkaç saat daha geç kalsaydım tüm ayağımı kaybedebilirdim" dedi.

Dünyada her 30 saniyede bir kişinin ayağı diyabete bağlı ampute ediliyor
24 Haziran 2022 - 11:40 - Güncelleme: 24 Haziran 2022 - 11:42

Diyabet nedeniyle bacağındaki 3 damarı tıkanan ancak farkına varmadığı için sağ ayak parmağı kangren olan ve geçtiğimiz günlerde bu parmağı ampute edilen Gazeteci ve Haber Spikeri Korcan Karar, kendisini sağlığına kavuşturan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Levent Küçük, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Yılmaz Deniz ve diyabetli hastalarla Medicana International İzmir Hastanesi'nde bir araya geldi. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, diyabetin dünyada bir salgın hastalık gibi artarak devam ettiğini söyleyerek, "Dünyadaki en büyük pandemi diyabet. En büyük sebeplerinden birisi de beslenme ve yaşam alışkanlıkları" ifadelerini kullandı. Korcan Karar'ın 48 saat içerisinde önce kırmızı ve sonra mosmor bir parmağa sahip olduğunu anlatan Prof. Dr. Sakarya, "Bu parmağı kazanmamızın mümkün olmadığını Korcan Bey'e söyledik. Damar tıkandığında aslında vücut size bazı sinyaller gönderiyor. Ayakta his kaybı oluyor. Kişi ayağını çarptığında, vurduğunda hissetmiyor. Bu durum, ayak sinirlerinin artık çalışmadığını damarlarla ilgili bir problem olduğunu anlatıyor. Kılcal damarlar aniden kapanıyor ve çok hızlı bir şekilde doku ölmeye başlıyor. Ne yazık ki ayağın çok önemli bir uzuv olduğunu kaybettikten sonra anlıyorsunuz" dedi.

'KANSER HASTALIKLARINDAN BİLE DAHA ÖLDÜRÜCÜ'

Dünyada diyabetik ayağa bağlı olarak her 30 saniyede bir hastayı proteze mahkum eden radikal amputasyon yapıldığına dikkati çeken Prof. Dr. Sakarya, bu kişilerin daha sonraki bakımları yapılmadığı için 5 yıl içerisinde hayatını kaybettiğini belirtti. Prof. Dr. Sakarya, "Bunun nedeni hasta hareketini kaybediyor, ikincisi hayata olan bağlılığını kaybediyor, şekerin kontrolünü kaybediyor. Şeker şu an dünyadaki tanımlanmış en agresif seyreden kanser hastalıklarından bile daha öldürücü olarak karşımıza çıkıyor. Diyabet eğer ayağınızda bir hasar oluşturmuşsa er geç ayağınızı alacak anlamındadır" açıklamalarında bulundu.

'48 SAAT İÇERİSİNDE SİMSİYAH OLDU'

Yaşadığı deneyimi anlatan Korcan Karar ise kendisini amputeye götüren süreci anlattı. Pandemi nedeniyle hastaneye gitmeyi ya da tahlil yaptırmayı bir süre için birçok kişi gibi askıya aldığını anlatan Karar, "Hiçbir belirti olmadı. Uyuklama hali, baş dönmesi, herhangi bir belirti olmadığı için de hayatıma normal olarak devam ettim. Bu süreçte de şeker içten içe işledi, çok sinsi bir hastalık olduğunu gayet açık ve net gördüm ve sonunda da sağ bacağımda 3 damar tıkanmış. Sadece 48 saat içerisinde baş parmağımın yanındaki parmağım simsiyah oldu. Bunu saat saat yaşadım" ifadelerini kullandı. Hastaneye geldiğinde 3 damarının tıkalı olduğunu öğrendiğini, hekimlerin öncelikle bu damarları açtığını anlatan Karar, "Hastalık çok kısa bir sürede bütün bacağı sarabiliyormuş ve kişi tüm bacağını kaybedebiliyormuş. Damarlarım açıldıktan sonra ameliyata girdim ve bu kadar önemli bir kangreni sadece tek bir parmağımın alınması ile atlattım" dedi.

'AYAĞINIZI HER GÜN KONTROL EDİN'

Korcan Karar'ın parmağını ampute eden Doç. Dr. Levent Küçük, diyabetin çok sinsi bir hastalık olduğunu hatırlatarak, diyabet hastalarının risk altında olduğunu kafasında tutarak, ayak bakımını aksatmaması gerektiğini, ufak yaraların bazen çok hızlı ilerleyebildiğini söyledi.  Doç. Dr. Küçük, "Şeker hastalığınız varsa ayağınızı her gün kontrol edin, tırnağınızı ayağınızda yara yapmayacak şekilde kesin. Ayağınızda nasır olmasına, ayağınıza bir şey batmasına izin vermeyin. Ve elbette damarlarınızın açık olduğundan emin olun. Bunun için de tahlil yaptırmak çok önemli" diye konuştu. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum