• Reklam

DSÖ, Ukrayna'yı uyardı! Patojenleri imha edin..

Ukrayna’nın işgalinin 16. gününde ülkedeki laboratuvarlarda bulunan ve sızması durumunda büyük salgınlara yol açabileceği belirtilen patojenler endişe yaratıyor.

DSÖ, Ukrayna'yı uyardı! Patojenleri imha edin..
11 Mart 2022 - 14:47
Rusya’nın ABD’yi Ukrayna’da askeri-biyolojik bir program yürütmekle suçlamasının ardından Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), tehlikeli patojenleri savaşta yayılma riskine karşı Kiev'den yok etmesini talep etti. DSÖ, geçtiğimiz perşembe günü Ukrayna'daki yetkililerle halk sağlığı laboratuvarlarındaki “patojenlerin kasten veya kazara yayılmasını” önleme amaçlı bir dizi güvenlik önlemi üzerinde çalıştıklarını ifade etti. DSÖ açıklamada, mevcut savaş durumunda bu çalışmanın bir parçası olarak “Ukrayna Sağlık Bakanlığı ve diğer sorumlu birimlerden, muhtemel bir yayılmayı önlemek için yüksek riskli patojenlerin yok edilmesinin talep edildiğini” belirtti.

Örgüt, halk sağlığı laboratuvarlarında ne tür patojenlerin veya zehirli maddelerin saklandığına ya da yetkililerle ne zaman iletişime geçildiğine dair net bir bilgi paylaşmadı. Ayrıca DSÖ, Ukrayna’daki yetkililerin patojenlerle ilgili gerekli önlemleri alıp almadığını da açıklamadı. Başkent Kiev’deki veya Washington’da yer alan Ukrayna Büyükelçiliği’ndeki yetkililer Reuters'ın yorum taleplerine sesiz kaldı.ABD'li Bakan Yardımcısı tesislerin varlığını doğrulamıştı

Ukrayna’daki savaş devam ederken kentteki laboratuvarlar biyolojik savaş iddialarıyla gündeme gelmişti. Rusya, Ukrayna’da 30 biyolojik laboratuvar olduğunu ve ABD’nin burada biyolojik silah programlarını finanse ettiğini savunmuştu. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, laboratuvarlarda biyolojik silah bileşenlerinin geliştirildiğini gösteren belgeler olduğunu iddia etmişti. ABD ve Ukrayna biyolojik silah geliştirme iddialarını reddederken, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, Salı günü yaptığı açıklamada “Ukrayna’da biyolojik araştırma tesisleri var” demişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in askeri operasyon emriyle başlayan savaşta 16. güne girildi. Dün Antalya’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katıldığı üçlü zirvede ateşkes kararı çıkmamıştı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum