• Reklam

Doğu Kudüs'te sinagoga saldırıda 8 kişi öldü

Doğu Kudüs'te sinagoga yapılan saldırıda 8 kişinin öldüğü, 10 kişinin ise yaralandığı belirtildi.

Doğu Kudüs'te sinagoga saldırıda 8 kişi öldü
28 Ocak 2023 - 00:10 - Güncelleme: 28 Ocak 2023 - 00:13

Doğu Kudüs'ün Neve Yaakov semtinde bir sinagoga terör saldırısı yapıldı. İsrail polisinin yaptığı açıklamaya göre, saldırıda 8 kişi vurularak öldürüldü, 10 kişi ise yaralandı.

Şüpheli, sinagog olarak kullanılan binaya otomobille gelerek rastgele ateş açtı. Saldırgan daha sonra olay yerinden Filistinlilerin Beyt Hanina mahallesine doğru kaçtı.

Polis, saldırganı öldürdü

Saldırgan, burada olay yerine çağrılan polisle çatışmaya girdi. Polisle çatışmaya giren saldırganın, vurularak öldürüldüğü açıklandı. Saldırıda kullanılan tabanca ise ele geçirildi. ABD Dışişleri Bakanlığı, saldırının ardından İsrail'le iletişim halinde olduklarını söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vedant Patel, günlük basın toplantısında, ölenler için taziyelerini sunarak, "Terör saldırısı gibi görünen bu saldırıyı en güçlü şekilde kınıyoruz. İsrail’in güvenliğine olan bağlılığımız sağlamdır ve İsrailli ortaklarımızla doğrudan temas halindeyiz." dedi.

Cenin Mülteci Kampı'na baskın yapılmıştı

İsrail ordusunun, işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı'na dün sabah saatlerinde düzenlediği baskında aralarında 60 yaşında bir kadının da yer aldığı 9 Filistinli öldürülmüştü.

Baskın üzerine bölgede çıkan olaylarda işgal altındaki Doğu Kudüs'ün er-Ram beldesinde de 22 yaşında bir Filistinli genç yaşamını yitirmişti. İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da yılbaşından bugüne aralarında kadın ve çocukların yer aldığı 30 Filistinli hayatını kaybetti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum