• Reklam

Direnişin adı ressam Embiya Çavuş'un adı Bornova'da yaşayacak

Bulgaristan Türklerine uygulanan asimilasyona karşı direnişin önde gelen isimleri arasında yer alan, 2 Haziran 2022’de İzmir'de vefat eden ressam ve porselen sanatçısı Embiya Çavuş'un adı ölümünün 1. yılında Bornova Atatürk Mahallasi’nde ki parka verildi.

Direnişin adı ressam Embiya Çavuş'un adı Bornova'da yaşayacak
03 Haziran 2023 - 15:45
İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BALGÖÇ) kurucu üyelerinden olan ve Türk Dünyası Kültür ve İnsan Hakları Derneğinin Onursal Başkanı Embiya Çavuş için düzenlenen törene Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Koşukavak Belediye Başkan Vekili Abidin Hacımehmet. Balkan türkleri Konfederasyon Başkanı Sabri Mutlu, Türk Dünyası Kültür ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Celal Öcal, Azerbaycan Büyükelçiliği İzmir Eğitim Temsilcisi Cavit Aliyev, BALGÖÇ Bornova Şube Başkanı Nihat Yağbasan, Bornova Selanikliler Derneği Başkanı Arif Sakarya, İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı İbrahim Yıldız, Embiya Çavuş’un kız kardeşi ve yakınları ile Bornovalılar katıldı.

Önemli bir değer

İzmir'de hayata veda eden ressam ve porselen sanatçısı Embiya Çavuş’un önemli bir değer olduğuna vurgu yapan Başkan Mustafa İduğ, “Onu 4 başlık altında anlatabiliriz. Özgürlük savaşçısı, insan hakları savunucusu, seramik sanatçısı ve ressamdır. Bu kadar niteliği taşıyabilen bir değerin Bornova’da bir parkta adının yaşamamızı sağlayan meclis üyelerimize ve bize bu öneriyi getiren tüm STK başkanlarımıza teşekkür ederiz. Bizden sonra da bu arada bu isim yaşamaya devam edecektir”diye konuştu.
Park açılışında konuşma yapan dernek başkanları da Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’a gösterdiği değer ve verdiği destekler için teşekkür etti. Törene katılan sanatçı Çavuş’un kız kardeşi Hediye Çavuş ise abisiyle olan anılarını anlatarak duygusal anlar yaşadı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum