• Reklam

"Devlet desteği olmasa ekmek 7 lira olur"

İZMİR Ticaret Odası (İZTO) Meclisi'nde alınan zam kararı sonrası konuşan İZTO Ekmek ve Unlu Mamuller Komitesi Meclis Üyesi Hüseyin Sağır, "Devlet desteği olmasaydı; ekmeği 7 TL yapmamız gerekiyordu. Fırıncıların artık malına sahip çıkması lazım" dedi.

"Devlet desteği olmasa ekmek 7 lira olur"
01 Aralık 2022 - 16:41 - Güncelleme: 01 Aralık 2022 - 16:43

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İzmir İl Ticaret Müdürlüğü, İzmir Fırıncılar Esnaf Odası, İZTO ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin temsilcilerinden oluşan komisyon kararı ile İZTO Meclisi'nde 210 gram ekmeğin fiyatı 4 TL'den 5 TL'ye yükseldi.

Oy birliğiyle alınan karara ilişkin konuşan İZTO Ekmek ve Unlu Mamuller Komitesi Meclis Üyesi Hüseyin Sağır, "Zamlı fiyatı, normal bir fiyat olarak değerlendiriyoruz. Ekmekte girdiler yüzde 27, yüzde 30 oranında yükseldi. Ekmeğin fiyatına yüzde 25 zam yaptık. Şu anda yaptığımız zam; normal bir zamdır. Bu da enerjideki yükselmeyi karşılıyor. İnşallah bu bir zaman gider. Şu anda devlet, unlarımızda sübvansiyon yapıyor. Devlet, 700 TL'lik un çuvalını bize 380 TL'den veriyor. Aradaki farkı, devlet ödüyor. Bundan dolayı inşallah un fiyatlarında bir yükselme olmaz. Fiyatlar bir müddet gider. Önümüzde asgari ücret artışı var. Asgari ücret sonrası tekrar görüşeceğiz" dedi.

Undaki devlet desteği olmasa ekmek fiyatının daha yüksek olacağını belirten Sağır, "Devlet desteği olmasaydı; ekmeği 7 TL yapmamız gerekiyordu. Fırıncıların artık malına sahip çıkması lazım. Herkes kendi yaptığı işe sahip çıkarsa; bu işleri daha rahat götürürüz. Halkımız ekmeği yiyeceği kadar alsın, israf edilmesin. Bayat ekmekler değerlendirilsin" diye konuştu.(DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum