DEÜ, depremin ekonomik etkilerini tespit edecek

  DOKUZ Eylül Üniversitesi(DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar'ın talimatlarıyla bölgeye giden DEÜ Ekibi, afetten zarar gören kentlerdeki iktisadi hayatın nasıl canlandırılacağına ilişkin çalışmalarına da başladı.

  DEÜ, depremin ekonomik etkilerini tespit edecek
  17 Mart 2023 - 13:12 - Güncelleme: 17 Mart 2023 - 13:13

  Türkiye, deprem felaketinin yaralarını sarmaya devam ederken bölgeye destek vermeyi sürdüren DEÜ, afet sonrasında iktisadi hayatta neler yapılması gerektiğine odaklandı. Daha önce bölgeye giderek; ekonomik kalkınmanın, istihdamı korumanın ve üretim faaliyetlerinin sürdürülebilir olmasının önemli olduğuna dikkat çeken DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar'ın talimatlarıyla bölgeye giden DEÜ'nün alanındaki yetkin hocaları, afetten zarar gören kentlerdeki sosyal ve iktisadi hayatın nasıl canlandırılacağına yönelik çalışmalarına başladı. DEÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden Prof. Dr. Asuman Altay, Prof. Dr. Özlem Çakır, Doç. Dr. Üzeyir Aydın ile Dr. Öğr. Üyesi Ceyhun Güler; İşletme Fakültesi'nden Prof. Dr. Çağnur Balsarı; İzmir Meslek Yüksekokulu'ndan Prof. Dr. Zeki Atıl Bulut; Mühendislik Fakültesi'nden Doç. Dr. Ozan Kayacan ve Doç. Dr. Mustafa Özuysal'ın yer aldığı ekip, durum tespitine ve öneriye dayanan raporlarını Rektörlük makamına sunacak.

  'RAPOR HAZIRLANACAK'

  Çalışmalar hakkında bilgi veren Rektör Hotar, Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesini 'pilot' olarak belirlediklerini belirterek, "Üniversitemizin farklı birimlerindeki akademik personelimizden oluşan ekibimiz, Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde depremin ekonomik etkilerinin azaltılması; sosyal ve iktisadi hayatın yeniden canlandırılmasına yönelik çalışmalarına başladı. Bu kapsamda ilk olarak yerel yönetimler, iş dünyasının temsilcileri, iş insanları, kanaat önderleri ve bölgedeki vatandaşlarımız ile görüşmeler yapıldı" dedi. Felaketin ilk gününden itibaren bölgede faaliyet gösteren DEÜ ekiplerinin, şimdi de afet sonrasında şehirlerin ekonomik olarak nasıl kalkındırılacağına odaklandığını kaydeden Rektör Hotar, "Alanındaki yetkin Hocalarımız, ilçede yaptığı görüşmeler sonucunda, bölgedeki ticari ve ekonomik olarak mevcut durumu, potansiyeli ve ihtiyaç envanteri gibi birçok konuda tespitlerde bulundu. Buradan elde ettikleri bulgu ve veriler ışığında ekibimiz, deprem sonrasında ilçenin yerinde ve yeniden kalkınmasını sağlayacak politika ve aksiyonları içeren bir rapor hazırlayacak. Bu pilot uygulamamızın neticelerini de devletimizin ilgili kurum ve kuruluşları ile bir rapor olarak paylaşacağız" diye konuştu.

  'AFET EKONOMİSİ DOĞRU YÖNETİLMELİ'

  Depremin ortaya çıkardığı olumsuz tablonun bölge ekonomisine de yansıyabileceğine dikkat çeken Rektör Hotar, "Bölge olarak düşündüğümüzde, 11 kentimizi doğrudan etkileyen bu depremin sosyal ve iktisadi hayatımıza kısa, orta ve uzun vadede birtakım etkilerinin olabileceğini ön görüyoruz. Bu noktada afet ekonomisi olarak tanımlayabileceğimiz sürecin doğru ve hassas şekilde yönetilmesi gerekecek. Sonuçta, bu şehirlerimizde hem ticari anlamda da ciddi faaliyetler yürütülüyor hem de milyonlarca vatandaşımız istihdam ediliyor. Bu yüzden rasyonel politikaların geliştirilmesi, çözümlerin doğru ve bilimsel tespitlere dayandırılması gerekiyor. Araştırma Üniversitesi olarak da burada sorumluluk alıyoruz. Bölgedeki hocalarımıza da gayretleri için teşekkür ediyoruz" dedi. (DHA)


  YORUMLAR

  • 0 Yorum