Denizli Havaalanı'ndaki bu eziyeti çözün!

  DHMİ, Denizli Çardak Havalimanı'nda hizmet veren taksicilerin bağlı olduğu Pamukkale Taksiciler Kooperatifi ile olan sözleşmesini, 'dolmuş taksi' hizmeti verdikleri gerekçesiyle tek taraflı feshetti. Yolcuların, taksicilerin girişinin yasaklandığı havaalanının dışına kadar yürüyerek taksiye binebilmeleri, sanayicilerin tepkisine yol açtı.

  Denizli Havaalanı'ndaki bu eziyeti çözün!
  27 Ocak 2023 - 11:03

  Usta oyuncu Melek Baykal, Ahududu' adlı tiyatro oyununu sahnelemek için gittiği Denizli'de zor anlar yaşadı.
  Ünlü sanatçı Çardak Havaalanı'ndan kent merkezine gitmek için taksiyi kullanmak istedi. Fakat bagajları alan taksi havaalanı içinde yolcu almanın yasak olduğu gerekçesi ile Baykal ve iki oyuncu arkadaşını havaalanının çıkış kapısı önünde alabileceğini söyledi. Çıkışa kadar yürümek zorunda kalan 68 yaşındaki yaşadıklarını videoya kaydetti.

  "3 KADIN YÜRÜYORUZ, TAKSİ ÖNDEN GİDİYOR"

  Yürümek zorunda kaldığı mesafenin 1,5 kilometre olduğunu söylediği videoda sık sık havaalanı çıkışı ve terminal binalarını gösteren Baykal, şu ifadeleri kullandı:

  "Bakın uzaktaki binadan itibaren yürüyoruz. Taksiler bagajı alıyorlarmış, fakat yolcuyu alamıyorlarmış. İlerideki güvenlik kapısına kadar yürütüyorlar müşteriyi. Nedir bu rezalet, nereden kaynaklanıyor dediğimde de efendim Denizli Belediyesi'nin bir emri bu diyorlar. Böyle şey görülmüş mü? Birisi bana bunu anlatsın. Halimize bakın üç kadın Denizli'ye indik. Tiyatro oyunumuz var. Ta ileride gördüğünüz ışıklardan yani şuradan 1,5 kilometre yol yürüyorsunuz. Taksi önden gidiyor bavullarınızı aldı. Biz yürüyoruz. Böyle bir şey nerede görülmüş yani. Ben hayatımda dünyanın hiçbir yerinde böyle kepazelik görmedim."

  Sanatçı ‘böyle rezillik görmedim' başlığıyla yaptığı paylaşıma ise şu notu düştü:

  "İstanbul'dan Denizli havalimanına iniyorsunuz… Taksiler orada bekliyor. Taksiyle anlaşıyorsunuz. Tam bineceksiniz taksi şoförü diyor ki; ‘binemezsiniz, ben bagajlarınızı alırım sizler yürüyerek güvenlik kapısına gelin güvenlikten alırım sizi' diyor…

  Allah aşkına dünyanın neresinde var böyle bir durum… Var da ben mi bilmiyorum? Hastası var, yaşlısı var, engellisi var, hamilesi var… Olacak iş midir bu soruyorum sizlere…. Neyse, 1,5 – 2 km yolu yürüyerek güvenlik kapısına geliyoruz.

  Tuttuğumuz araçta bizi takip edip yanımızda geliyor. Güvenlikte görevli polislere soruyorum nedir bu rezalet diye? Aldığım cevap şu; Melek hanım bizimle yani emniyetle ilgili bir durum değil…

  Bu tamamen Devlet Hava Meydanları İşletmesi ve Denizli Belediyesi'nin uyguladığı bir durumdur. Maalesef 2 senedir de durum böyle diyor… Gerçekten şaşkınım sinirliyim ve üzgünüm Vatandaşın durumu içler acısı… Vatandaş her zaman olduğu gibi cezalandırılıyor…"

  BELEDİYEDEN AÇIKLAMA: BİZİMLE İLGİSİ YOK
  Denizli’de dün sergilenen 'Şen Makas' adlı tiyatro oyunu için önceki akşam saatlerinde havayoluyla İstanbul’dan Çardak Havalimanına gelen ünlü oyuncu Melek Baykal, havalimanı bina çıkışında taksiye binememişti. Dışarıdan gelen taksinin bavullarını alarak havalimanı çıkışında beklediği Baykal, bina çıkışında havalimanı çıkışına kadar yürümek zorunda kalmıştı. O anları sosyal medyadan duyuran Baykal, duruma tepki göstermişti. Ülke gündeminde yer alan haberlerin ardından Baykal’ın işaret ettiği Denizli Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama geldi. Belediyenin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, “Ticari taksilerin Çardak Havalimanı içerisinden yolcu almasıyla ilgili Denizli Büyükşehir Belediyesinden herhangi bir yetkisi veya sorumluluğu bulunmayıp, sanatçımızın yaşadığı talihsiz olay bizleri de derinden üzmüştür” denildi.

  2019'DA YASAK KONULMUŞ!
  Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Denizli kent merkezine 65 kilometre mesafedeki Çardak Havalimanı’ndaki yolculara hizmet veren Pamukkale Taksiciler Kooperatifi ile olan sözleşmesini, ‘dolmuş taksi’ gibi yolcu taşıdıkları gerekçesiyle 2019 eylül ayında tek taraflı feshetmişti. Buradaki durağa bağlı taksicilerin havalimanının içinden yolcu almaları ise yasaklanmıştı. Havaalanına gelen ve taksi kullanmak isteyen vatandaşlar, yaklaşık 500 metre yürüyerek, içeri giremedikleri için havaalanı girişinde bekleyen taksiye binebiliyor. Bu durum ise vatandaşların yanı sıra sanayici ve iş adamlarının da tepkisini çekiyor.

  YORUMLAR

  • 0 Yorum