Çin yeni yılı İzmir'de kutlandı! Başkan Soyer dostluk mesajı verdi

  İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çin'in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin'in davetiyle İzmir'deki Çinli yurttaşlarla Çin yeni yılını kutladı. Başkan Soyer, pandemi döneminde kesintiye uğrayan ilişkilerin yeniden güçlendirileceğini söyledi.

  Çin yeni yılı İzmir'de kutlandı! Başkan Soyer dostluk mesajı verdi
  29 Ocak 2023 - 13:13 - Güncelleme: 29 Ocak 2023 - 13:19

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Çinliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 2023 Çin Yeni Yılı kültürel etkinliklerine katıldı. Balçova Termal Otel'de düzenlenen etkinliğe Başkan Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer'in yanı sıra Çin'in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin ve eşi Lan Weibin, İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan ve eşi Zehra Cansız Doğan, İzmir Çinliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yağız Vang, dernek başkanları, iş dünyasının temsilcileri, üniversite öğrencileri ve İzmir'de yaşayan Çinliler katıldı.

  Başkan Tunç Soyer, Çin'in geleneksel halk danslarıyla karşılandı. Büyükelçi Shaobin ile Çin'in 2023 yılı anısına hazırladığı panoyu imzalayan Başkan Soyer, mutfaktan el sanatlarına Çin kültürünün sergilendiği stantları da gezdi.

  'CHENGDU BELEDİYE HEYETİNİ İZMİR'DE MİSAFİR ETMEK İSTERİZ'

  Etkinlikte konuşan Başkan Soyer, "Pandemi sürecinde maalesef çok daha önceden başlayan ilişkilerimiz kesintiye uğradı. 2019'daki İzmir Enternasyonal Fuarı'nda Çin Halk Cumhuriyeti'ni konuk ülke olarak davet etmiştik. Chengdu şehrinin temsilcileriyle de aramızdaki kardeş kent ilişkisini geliştirmeye karar vermiştik. Çünkü Çin Halk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti dünyanın en büyük iki medeniyetine ev sahipliği yapıyor. Birçok ortak paydamız var. Ulaşım ve lojistik imkanlarının son derece geliştiği dünyada, bu ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Chengdu belediye heyetini en kısa sürede İzmir'de misafir etmek isteriz" dedi.  'KALP OLMAYA HAZIRIZ'

  İzmir'in yüzyıllarca Çin'den başlayan İpek Yolu'nun en önemli kavşak noktalarından bir tanesi olduğunu söyleyen Başkan Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Adeta Çin'in ürünlerini, değerlerini Batı'ya pompalayan bir kalp gibi çalıştı. Biz yine aynı kalp olmaya hazırız. Ben İzmir'de yaşayan tüm Çinlilerin de belediye başkanıyım. Başları sıkıştığında neye ihtiyaçları olursa her daim yanlarındayım."

  'ÇİN İLE İZMİR ARASINDAKİ İLİŞKİLER CANLANACAK'

  Çin'in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin ise Çin yeni yılının ülkeleri için geleneksel bir bayram olduğunu belirtip, "Her şey yepyeni olacak ve yeni başlangıçlar olacak demektir. Bu yıl Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yıldönümü. Her iki ülkenin kendi hayallerini gerçekleştirme yolunda birlikte hareket etmelerinin önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye'nin üçüncü büyük şehri olan İzmir, sanayi ve ticaret başta olmak üzere pek çok alanda Türkiye'nin ön sıralarında yer alıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi kardeş şehir ilişkileri kurarak önemli bir iş birliği hattı yarattı. Çin ve İzmir arasında pandemi sürecinde duran ilişkiler daha da canlanacakö" diye konuştu.

  ÇİN HALKININ YENİ YILINI KUTLADI

  İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan da "Bugün burada Çin Büyükelçimizin onurlandırmasıyla Çin'in yeni yılını kutlamak için bir aradayız. Tüm Çin halkının yeni yılını kutluyorum" dedi.

  İzmirir Çinliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yağız Vang ise "Tüm dostlarımızı coşkulu bir yeni yılda selamlıyoruz" dedi. (DHA)


  YORUMLAR

  • 0 Yorum