• Reklam

Çeşme Turizm Projesi için iki önemli gelişme

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin Galataport İstanbul’da düzenlenen tanıtım toplantısında Çeşme Projesi için yıl sonunda planların askıya çıkarılacağını duyurdu. Bugün de bu projenin iptali için açılan davanın keşfi yapılıyor.

Çeşme Turizm Projesi için iki önemli gelişme
27 Ekim 2021 - 12:56
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Alsancak’taki tarihi Tekel binaları ile Çeşme Projesi hakkında İstanbul’daki toplantıda son durum hakkında bilgiler verdi.

Bakan Ersoy açıklamasında şunları söyledi:
"Geçtiğimiz aylarda biliyorsunuz Alsancak’ta Tekel Binası restorasyonuna başladık. Çok hızlı bir şekilde 2022 sonuna kadar bu restorasyonu tamamlayıp sanatseverlerle buluşturacağız. Ayrıca biliyorsunuz Ege Turizm Merkezi Çeşme etabı ile ilgili bir çalışmamız var. Bu plan çalışması çerçevesinde, yıl sonunda planları askıya çıkarıyoruz. Birkaç aylık bir gecikme oldu çünkü bölge için çok hassas bir nokta. İzmirliler için Çeşmeliler için çok hassas bir nokta. 7 tane üniversitede 50’den fazla akademisyenle projeyi çok detaylı bir şekilde çalışıyoruz, projelendiriyoruz. Bölgedeki bütün hassasiyetleri dikkate alıyoruz. Hepsine çözüm üretiyoruz. Ve plan askıya çıktığı zaman,muhtemelen bugüne kadar en detaylı şekilde üzerinde çalışılmış, her türlü hassasiyete dikkat edilmiş bir turizm projesi olarak Türkiye’nin hayatına geçecek diye düşünüyorum. Bu proje kapsamında büyük bir Cumhuriyet Köyü ve kültür sanat vadisini de projelendiriyoruz. 2023 itibariyle Tekel Binası hizmete girdikten sonra aynı İstanbul’daki gibi kültür sanat etkinlikleri yoğun bir şekilde başlayacak ve akabinde Çeşme ile birlikte daha yaygın bir şekilde bütün yıla yayılarak devam edecek. Bu müjdeyi de buradan fırsatını bulmuşken vermek istiyorum..."BUGÜN KEŞİF VAR
Çevreci avukat Arif Ali Cangı, 12.02.2020 tarihli Resmi Gazete yayınlanan Çeşme'yle ilgili  Cumhurbaşkanlığının kararının iptali için açılan davanın keşfinin bugün olduğunu duyurdu. Avukat Cangı, sosyal medyadan şu paylaşımı yaptı:
"Söz konusu kararla İzmir Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesinin sınırlarının yeniden belirlendi, ilan edilen Çşme Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi (ÇKTKGB) alanı yaklaşık olarak toplam 120.170.000. m2 (12017 Hektar) aşmaktadır.
Gerence Körfezi batısındaki Çeşme Yarımadası toplam alanı 300.000.000 m2 (30.000 Hektar) olup ÇKTKGB yarımadanın yaklaşık %40'ını kaplamaktadır. Turizm bölgesi sınırları içine deniz yüzeyleri- deniz alanları dahil edilmiştir.
Turizm Bölgesi olarak ilan edilen deniz alanı;güneyde Yumru Koy’un açıkları,Mersin körfezi açıkları,Kokar Koy açıkları ile Ege Denizinin deniz alanlarıdır.
Bu geniş deniz alanı içinde Cirakan Adası, Böğürtlen Adası ve Carufa Adası, ilan edilen turizm bölgesi sınırları içinde kalmaktadır. Kuzeyde ise Ildırı ve Narlıca Kuzeyinde kalan geniş deniz alanları turizm bölgesi sınırlarına dahil edilmiştir.
Karabağ Adası turizm bölgesi deniz alanı dahilinde kalmaktadır. Turizm Bölgesi dışında toplam 11 adet Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Turizm merkezleri ile birlikte turizm bölgesi, Çeşme ve Alaçatı merkezi yerleşimleri dışında Çeşme Yarımadasının tamamını kapsamaktadır.
Bu şekilde Yarımada turizm bahanesiyle halka kapatılıyor,bölgenin doğal ve kültürel varlığı tahrip edilecek,var olan susuzluğa yapılacak devasa turizm tesislerinin tüketimi de eklenince bölge çöle dönecek. Halkın malı olan kamu arazileri kendinden mrnkullere peşkeş çekilecek.
Toplumsal tepki sayesinde konuyla acele kamulaştırmalar geri alındı ancak bu haliyle tehlike geçmiş değil. Yarımada’yı tam anlamıyla yağma ve talana açan sosyal, kültürel, ekolojik ve yerel ekonomide yıkıma yol açacak bu kötücül projeyi durdurmak zorundayız."

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ahmet
    7 ay önce
    Gerçekten bu bakış açısı hainliktir ulan çeşmeye dün yanın en iyi projesi yapılaçak yok neymiş rant ulan alçaklar bunu yazan adiler sizin arsanız var büyük ihtimale yok ben bir vatandaş olarak arazim var yatırım yaptım çeşme değerlenecek toprak sahipleri kazanacak ama siz halkın kazanmasını istemiyorsunuz çeşme babanızın malı değil yatırım yapan arazi sahibi olanların çeşme devlet yetkililerine ricam sizi adam yerine koymasınlar çünkü sizler bu ülkeye bir çivi çakmadınız defol gidin sahtekarlar