Çeşme'de bu bölgelerde çivi dahi çakılmayacak

  Bizans döneminden kalma şapel ve sarnıç ile Helenistlik ve Roma döneminden kalma seramik parçalarının bulunduğu Çeşme’de iki bölge daha arkeolojik SİT ilan edilerek koruma altına alındı.

  Çeşme'de bu bölgelerde çivi dahi çakılmayacak
  12 Eylül 2022 - 11:46
  Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Çeşme'deki arkeolojik SİT alanlarına yenilerini ekledi. Bakanlık uzmanları tarafından Çeşme’nin iki bölgesinde yaptığı çalışmalar üzerine tarihi kalıntılar bulundu.

  Bizans döneminden kalma şapel ve sarnıcın bulunduğu Altınkum Mahallesi’ndeki hazine arazisi 1’inci derece arkeolojik SİT ilan edilirken Helenistik ve Roma döneminden kalma seramik parçaların bulunduğu Çiftlik Mahallesi’ndeki şahıs ve hazine arazileri ise 3’üncü derece arkeolojik SİT ilan edildi. Karar tapuya şerh olarak düşülecekken bölgenin koruma amaçları imar planlarının hazırlanması istendi.

  Kurulun kararı şu şekilde:

  İzmir Ili, Çeşme İlçesi, Musalla, Çiftlik ve Altınkum Mahallesi, Kisletepe ve Karadağ Tepesi Mevkiinde Koruma Bölge Kurulu üyelerince yapılan yerinde incelemede Doç. Dr. Elif Koparal'ın 3.9.2020 tarihli başvurusu ile tescili önerilen sahanın Altınkum Mahallesi, Tabakyeri Mevkii (Kisletepe), 999 ada, 9 parselde hazine adına kayıtlı taşınmaz ile cebel alanda kalan tepede yer alan ve Bizans Dönemine tarihlendirildiği belirtilen şapel ve sarnıç kalıntısının bulunduğu ve kararımız eki haritada koordinatları belirtilen bölümünün 1. Derece arkeolojik sit alanı olarak belirlenmesine, Çiftlik Mahallesi, 1030 ada, 10,11,13,15,16,17 parsellerde hazine adına kayıtlı, 1030 ada, 12 ve 14 parsellerde özel mülkiyete kayıtlı taşınmazlar ile cebel alanda kalan Karadağ Tepesinin güney-doğu bölümünde ise dağınık ve düşük yoğunlukta hellenistik ve roma dönemine tarihlendirilebilecek seramik buluntular dikkate alınarak kararımız eki haritada koordinatları belirtilen bölümünün 3. Derece arkeolojik sit alanı olarak belirlenmesine karar eki tescil fişinin uygun olduğuna, Söz konusu taşınmazları tapu kaydına Tapu Müdürlüğünce "1. ve 3.derece arkeolojik sit alanıdır" şerhinin konulmasına, her türlü tahribatın önlenmesine yönelik ilgili kurumlarca gerekli tedbirlerin alınmasına, 2863 sayılı yasanın 17. maddesi gereğince koruma amaçlı imar planlarının yapılarak Kurula iletilmesine.

  YORUMLAR

  • 0 Yorum