• Reklam

Çağrı var: Kapadokya altından değerlidir

İç Anadolu Çevre Platformu (İÇAÇEP), Nevşehir’in Avanos ilçesindeki Ziyaret Dağı’nda Kanadalı Canterra şirketi tarafından yapılan altın arama çalışmalarına tepki gösterdi.

Çağrı var: Kapadokya altından değerlidir
10 Aralık 2020 - 19:05
Nevşehir'in Avanos ilçesindeki Ziyaret Dağı mevkiinde 406 hektarlık alan için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan ruhsat alan Kanadalı Canterra adlı şirket bölgede arama çalışmasına başladı. Şirket 7 yıllığına burada altın arama faaliyeti yürütecek. Kanadalı şirketin yanı sıra Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü de (MTA) iki farklı bölgede toplamda 8 bin 500 hektarlık alanda maden arama çalışması yapıyor.
Niğde, Eskişehir ve Konya çevre örgütlerinin oluşturduğu İç Anadolu Çevre Platformu (İÇAÇEP) Avanos Özkonak’ta işletilmek istenen altın madenciliği ile ilgili yaptığı açıklamasında bölgenin “stratejik ÇED” kapsamında değerlendirilmesi çağrısında bulundu.
İÇAÇEP şu açıklamayı yaptı:
Madenciler, Bergama, Cerattepe, Kazdağları, Maden Köyü, Tepeköy’den sonra, şimdide, Dünya mirası olan, kaya yapıları ile meşhur Kapadokya’nın göbeğinde doğal kayaçları parçalayarak altın çıkarmak için kolları sıvadılar.

Adı Centerra Gold olan kanada firması, çalışmalarına tek tük ağaç olan ve yöre halkının elleri ile diktiği ağaçları yok ederek işe başlamıştır. Basından öğrendiğimize göre sicili pek de parlak olmayan, Kırgızistan'da siyanürle 5 bin insanın zehirlenmesine yol açtığı iddia edilen bir firma, Kapadokya için büyük tehlike arz etmektedir.

İç Anadolu, iklim krizinden kaynaklı kuraklıktan, ilk önce ve en çok etkilenen bölgemizdir ve bölgede içme sularının tamamı yeraltı sularından sağlanmaktadır ve su kuyuları ruhsatlandırma sahasının hemen yakınında olup, siyanür liç yöntemi ile çıkarılacak altın madeni her an yer altı sularını kirletme potansiyeli taşımaktadır.
Yöre halkı “Her yıl yüzbinlerce turistin ziyaret ettiği, doğal kaya yapıları yerine, maden ocağını mı gezdireceğiz turistlere” demektedir.

İç Anadolu Çevre Platformu olarak aşağıdaki tespit ve önerilerimizi bileşenlerimiz ve kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nce İç Anadolu Bölgesinde 234 Maden arama ruhsatı verildiği basında yer aldı. Bu maden arama ruhsatlarının İç Anadolu Bölgesi İllerine dağılımı şöyledir. Aksaray 2, Nevşehir 5, Kırıkkale 6, Çankırı 7, Karaman 8, Niğde 9, Kırşehir 10, Ankara 14, Yozgat 14, Konya 20, Kayseri 27, Eskişehir 39, Sivas 73
İç Anadolu Çevre Platformu olarak öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İl Müdürlüklerince yürütülecek Çevresel Etki Değerlendirmesi ( ÇED) çalışmalarının titizlikle yürütülmesini bekliyoruz. Son dönemde sıkça rastladığımız ormanlık alanlar, milli parklar, tabiat parkları vb korunan alanlarda maden arama izni verilmemelidir.

Bir diğer önemli konu; MAPEG’in verdiği arama ruhsatları haritalarına bakıldığında birbirine çok yakın arama ruhsatları görülmektedir. Aynı dağ ve alanda birbirine çok yakın olarak verilen bu maden aramaları için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca; tek tek ÇED yaptırmak yerine, o dağ ve bölge için 08.Nisan.2017 Tarih ve 30032 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Stratejik Çevresel Değerlendirme Yönetmeliği” uygulamalarına gidilmelidir.
Kapadokya’nın Kayaları Altından Değerlidir, Bölge, toplumsal maliyetini de içine alan STRATEJİK ÇED kapsamında değerlendirilmelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum