• Reklam

Bornova'nın simge yapısına onarım

Bornova Belediyesi Dramalılar Köşkü Kent Arşivi ve Müzesi’nin uzun süredir yıkık olan bahçe duvarının onarımı tamamlandı.

Bornova'nın simge yapısına onarım
25 Nisan 2024 - 13:35 - Güncelleme: 25 Nisan 2024 - 13:48
Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, Dramalılar Köşkü’nün Bornova’nın simge yapılarından biri olduğunu belirterek, “İlçemizin en merkezi yerindeki bu yapının duvarı 2 yıla yakın süredir yıkıktı. Seçim öncesinde çevredeki Bornovalılardan özellikle de esnaflarımız kötü görüntüden şikayet ediyor, onarımının bir an önce yapılmasını istiyordu. Üstelik bu durum hem güvenlik hem de bina bütünlüğü açısından risk oluşturuyordu. İlk kazmayı buraya vurduk, bu tarihi yapının aslına uygun olarak varlığını sürdürmesi için hem duvarını tamir ettik hem de iç kısmındaki ahşap ve metal kısımlarda tamirat ve boya yapıyoruz. Bornovalının kullandığı tüm tesislerimizin bakıma özel önem göstereceğiz” dedi.


 
Başkan Eşki, Dramalılar Köşkü’nün kent belleğinde çok önemli bir yerinin olduğunu, kentin merkezindeki bu yapının bakımsız kalmasının kabul edilemeyeceğini söyleyerek, “Seçim çalışmaları sırasında çevredeki esnaf ve vatandaşlar bu binanın duvarının yıkık bir halde durmasının kabul edilemez olduğunu söylediler. Göreve gelmem halinde ilk iş olarak bu tarihi yapının duvarının onarılmasını istediler. Ben de söz verdim ve şimdi sözümü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bina içinde ahşap ve metal bölümlerde bakım ve boya işlemi de yapılıyor” dedi. Başkan Eşki, “Burası Bornova’nın Bornovalıların hak ettiği gibi bir müze haline gelecek. Tüm Bornovalıları da müzemize davet ediyoruz” dedi.


 
Başkan Eşki, onarım sırasında Dramalılar Köşkü’nde dünyaya gelen ve halen Bornova’da yaşamını sürdüren Faruk Dramalı ile de bir araya geldi. Dramalı, “Sayın başkanımın vermiş olduğu söz yerine geldi. Köşkümüz tekrar eski durumuna gelip, bütün vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak. Bunun için sayın başkanıma ve ekibine çok teşekkür ederim” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum