Bornova'da liseliler, engelli basket takımıyla maç yaptı

  BORNOVA'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde Suphi Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi öğrencileri ile Barışgücü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı oyuncuları farkındalık maçında buluştu.

  Bornova'da liseliler, engelli basket takımıyla maç yaptı
  03 Aralık 2022 - 12:56 - Güncelleme: 03 Aralık 2022 - 12:58

  Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Tekerlekli Sandalye Basketbol 1. Ligi'nde mücadele eden ve kadrosunda Bornova Belediyesi çalışanlarının da yer aldığı İzmir Bornova Barışgücü Spor Kulübü sporcuları ile Bornova Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi Basketbol Takımı oyuncuları 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'ne özel olarak düzenlenen farkındalık maçında bir araya geldi. Bornova Belediyesi, Bornova Kaymakamlığı ve Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün işbirliğinde düzenlenen farkındalık maçı, Bornova Suphi Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi Spor Salonu'nda oynandı. Karşılaşma, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Tekerlekli Sandalye Basketbol 1. Ligi'nde mücadele eden ve kadrosunda Bornova Belediyesi çalışanlarının da yer aldığı İzmir Bornova Barışgücü Spor Kulübü sporcuları ile Bornova Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi Basketbol Takımı oyuncuları arasında gerçekleşti. Maç öncesinde Bornova Kaymakamı Fatih Genel, Bornova Belediyesi Başkan Yardımcısı Barbaros Taşer ve Türk Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Can da tekerlekli sandalye kullanıp, atış yaparak farkındalık yarattı.
  İlgiyle takip edilen maç 29-29 eşitlikle sona ererken, ilk kez tekerlekli sandalye üzerinde basketbol oynayan liseli öğrenciler, "Engelli insanları anlama adına çok güzel bir etkinlik oldu. Burada yaşadığımız deneyimle onların ne şartlarda yaşama tutunduklarını ve zorlukların üstesinden nasıl geldiklerini gördük" ifadelerini kullandı.

  ÖNEMLİ BİR ETKİNLİK

  Organizasyonda emeği geçen ve duyarlılık göstererek salonu dolduran herkese teşekkür eden ÇÖYDER (Çağdaş Özürlüler Yaşam Derneği) ve Barışgücü Spor Kulübü Derneği Başkanı Vedat Başer, asıl engelin bedenlerde değil, zihinlerde olduğunu belirterek, "Bu tip etkinlikler engelli sorunlarının tartışıldığı ve çözüm önerilerinin ortaya konacağı etkinliklerdir. Ülkemizde engelliler eğitimden istihdama, spordan sağlığa pek çok alanda sorun yaşıyor. Dileğimiz bunların en kısa sürede çözülmesi" dedi.

  Diğer yandan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Bornova'da bulunan Özel Erke Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde eğitim gören çocuklarla da çit boyama etkinliği yapıldı. Bornova Belediyesi'nin parklara yaptığı güvercin evlerinin dışı için hazırlanan çitler çocukların belirlediği renklerle yine onlar tarafından boyandı. (DHA)


  YORUMLAR

  • 0 Yorum