• Reklam

Bornova'da kesin hesaba meclis onayı

Bornova Belediyesi’nin 2023 Mali Yılı Kesin Hesabı, Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın 2. Birleşimi’nde oybirliği ile kabul edildi.

Bornova'da kesin hesaba meclis onayı
08 Mayıs 2024 - 10:08
Bornova Belediyesi’nin 2023 Mali Yılı Kesin Hesabı, Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın 2. Birleşimi’nde oybirliği ile kabul edildi. Belediyenin mali durumuyla ilgili değerlendirmede bulunan Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, personel maaşlarının bütçeye oranı konusunda pek çok belediyeye göre daha iyi durumda olduklarının söyledi. Başkan Eşki, “Çalışanlarımızı ülkenin ekonomik koşullarından korumak, bir yandan da etkin ve verimli şekilde görevlerini yapmalarını sağlayacağız” dedi.
 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ‘kemer sıkma politikasını hatırlatan Başkan Eşki, “Bu gelirlerimizin azalacağı anlamına geliyor. Yüksek enflasyondan kaynaklı olarak da personellerimize zam yapmamız gerekiyor.  Umarım personel giderlerinde yüzde 70’i aşmayarak yüzde 66 oranını koruyabiliriz  Çünkü gerçeklik bunu gerektiriyor” dedi.
 
Çalışanları daha etkin kullanacağız
Her zaman söylediği gibi çalışanları her zaman olduğundan daha fazla etkin ve verimli kullanacaklarının altını çizen Başkan Ömer Eşki, “Ben de Bornova Belediyesi personeliydim ve bu konuya büyük hassasiyet gösteriyorum.  İlk gün verdiğim sözlerden bir tanesi çalışanların hakkında çalışmayana karşı korumaktı. Bu anlamda çalışan arkadaşları ödüllendireceğimiz gibi yeterince çalışmayanların çalışma düzeni almasıyla ilgili elimden geleni sonuna kadar yapacağım” diye konuştu.
 
Pek çok şey genel ekonomiye bağlı
Bornovalıların vergilerini ödeme konusunda her zaman yüksek hassasiyet gösterdiğinin altını çizen Ömer Eşki, “Mali tabloya baktığımızda tahsilat oranlarıın yüzde 83’te kalmasının nedeni vatandaş değil, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik darboğaz. Yani pek çok şey genel ekonomi verileriyle orantılı. Ülkede ekonomik refah seviyesi yükselirse bu oranda artacaktır. Bu sadece Bornova değil tüm belediyelerin bütçesi için çok önemli” diye konuştu.
 
Mevcudun üzerine koyacağız
Bornova Belediyesi’nin 1881 yılında kurulan köklü bir kurum olduğunu belirten Başkan Eşki, “Bugüne kadar pek çok önemli yatırım ve çalışma yapılmış. Biz devlet hafızası gereği yapılan hizmetleri yıkıp yeniden yapmak yerine yapılanın üzerine koyacağız. Mevcut tesislerimizi daha etkin kullanacağız. Tabi ki bunları yaparken ihtiyaç duyulan yeni yatırım projeleri hayata geçirmek için çaba harcıyacağız” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum