Bornova Belediyesi Yerel Tohum Bahçesi'nde hasat heyecanı

  Bornova Belediyesi’nin atalık tohumları geleceğe taşımak amacıyla kurduğu Yerel Tohum Bahçesi’nde hasat heyecanı yaşandı. Kayadibi Mahallesi’ndeki bahçede yetiştirilen ürünleri Bornovalı minikler, ziraat mühendisliği öğrencisi gençlerle birlikte topladı.

  Bornova Belediyesi Yerel Tohum Bahçesi'nde hasat heyecanı
  12 Ağustos 2022 - 16:37

  İzmir'in Bornova Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün Kayadibi Mahallesi’nde atalık tohumları yaşatmak ve yaygınlaştırmak amacıyla oluşturduğu Yerel Tohum Bahçesi’nde hasat sevinci yaşandı.
  Ziraat Fakültesi öğrencisi gençler ile Bornovalı miniklerin buluştuğu etkinlikle, domatesten bibere, patlıcandan kabağa 4 dönümlük bahçede yetiştirilen ürünler hep birlikte toplandı. Çeşitli üniversitelerin ziraat fakültelerinde öğrenim gören gençler 5-10 yaş arası çocuklara yerel tohumdan elde edilen ürünlerin önemini de anlattı. 65 çeşit ürünün bulunduğu Yerel Tohum Bahçesi’nde yetişen sebzeleri heyecanla toplayan gençler ve çocuklar Bornova Belediyesi’ne teşekkür ederken; “Atalık tohumlarımıza sahip çıkalım” mesajı verdi.

  Çiftçiye tohum ve fide olarak dönecek

  4 dönüme çıkardıkları Yerel Tohum Bahçesi’nde ilk hasadı gençler ve çocuklarla birlikte yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Burada yetiştirdiğimiz ürünlerden elde ettiğimiz atalık tohumları Bornova’da tarımsal üret yapanlara dağıtıyoruz. Böylelikle bu bölgenin özgün koşullarına göre evrimleşmiş, daha az sulama isteyen, daha az gübre isteyen atalık tohum ve fidelerle sürdürülebilir tarımı desteklemeye gayret ediyoruz. Temel amacımız doğal ve sağlıklı gıdaya erişimi sağlamak” diye konuştu.

  YORUMLAR

  • 0 Yorum