• Reklam

Bodrum Art Fair açılış için gün sayıyor

MUĞLA'nın Bodrum ilçesinde, 2'ncisi bu yıl 28 Haziran - 03 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Bodrum Art Fair'in (BAF)  Bodrum Belediyesi Trafo Kafe'de düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Bodrum Art Fair açılış için gün sayıyor
23 Haziran 2022 - 18:13 - Güncelleme: 23 Haziran 2022 - 18:14

Bodrum Belediyesi'nin bir fuarcılık şirketi iş birliğiyle düzenlediği Bodrum Art Fair'in basın toplantısına Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, fuarcılık şirketinin yönetim kurulu Başkanı Hüseyin Aslan, Fuar Danışmanı Zeynep Göztepe, Sanatçı Tamer Şahinoğlu ve basın mensupları katıldı. Herodot Kültür Merkezi'nde 28 Haziran'da açılışı yapılacak olan sanat fuarı ile ilgili ayrıntılı bilgiler veren fuarcılık şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aslan, "Bodrum, dünyanın çok önemli bir turizm destinasyonu. Bunu sanatla renklendirip sezonu daha da uzatmayı amaçlıyoruz. Fuarımızda, bu yıl yaklaşık 50'ye yakın sanatçı var. 40 civarında da galerimiz var. Bodrumlu sanatseverler 6 gün boyunca çok renkli, büyüleyici bir fuar yaşayacaklar. Herodot'un yanı sıra diğer mekanlarda da heykel sergilerimiz olacak. Bu alanlarda 300'e yakın heykel sergilenecek. Sanatın birleştirici gücünü Bodrum'da hissedeceğiz. Tüm sanatseverlere hayırlı olsun" dedi.

'SANAT İNSANIN RUHUNU İNCELTİR'

Doğanın var oluşu gibi sanat eserlerini yaratan sanatçılara saygıyla baktıklarını söyleyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, "Sanatçılar toplumun şekillendirilmesinde çok önemli yer tutar. Sanat ise insanın ruhunu inceltir. Onunla uğraşan kimsenin adı kötü bir şeyle anılamaz. Sanatın olduğu kentlerde çok güzel ortamlar oluşmaktadır. Bodrum'u sanatla bezerken bu prensiple hareket ediyoruz. Bodrum'un her köşesinden sanat fışkırmalıdır. O zaman bu söylediklerimiz anlam kazanacaktır. Geçtiğimiz yıl başlayan sanat fuarları Bodrum'a verilen değeri de göstermektedir. Bu çalışmalar sürecektir. Bu sene çok daha fazla katılımla ve daha organize bir şekilde çalışıyoruz. Aynı zamanda ana fuar mekanı olan Herodot Kültür Merkezi'nin dışına çıkıp Bodrum'un önemli, farklı mekanlarında da sanat sergileri olacak" dedi.

'BODRUM'DA SANATI DAHA DA GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ'

Bodrum'un önemli bir sanat kenti olduğunun altını çizen Başkan Aras, "Bu kentte Herodot gibi çok önemli insanlar, sanatçılar yetişmiştir. Bodrum, 3500 yıllık tarihi boyunca önemli bir sanat merkezi olmuştur. Bu nedenle zaten bir sanat kenti olan Bodrum'da sanatı daha da geliştirmek istiyoruz. Çünkü, sanat 'estetik' demektir. Bodrum'da da bu estetik mevcuttur. Bodrum Belediye Başkanı olarak sanatla insanı buluşturacak bu etkinlikleri desteklemeye devam edeceğim. Tüm Bodrumluları, sanatseverleri bu sanat fuarlarına davet ediyorum" diye konuştu.

'BODRUM, SANATTA ÖNCÜ BİR ROL ÜSTLENMEYE BAŞLAMIŞTIR'

Bodrum Art Project hakkında da bilgilendirmeler yapan Başkan Ahmet Aras, şunları söyledi:

"Sanat fuarında Bodrum Belediyesi'nin de bir standı olacağını buradan duyurmak istiyorum. Bu stantta daha önce İstanbul'da da katıldığımız fuarda yer alan sanatçılarımızdan Devrim Erbil Hocamız, Ahmet Oran, Hanifi Yeter, Nezihi Çavuşoğlu, Bahadır Baruter eserleriyle yer alacaklar. Biz de Bodrum Belediyesi olarak Bodrum Art Project adında kendi sanat bölümümüzü oluşturmuş durumdayız. Galerilerimizde de yine Bodrum'un değişik mekanlarında da sanata ve sanatçıya destek vermeye her zaman devam edeceğiz."

Sanatçı Tamer Şahinoğlu ise "Bodrum binlerce yıldan beri kıymetli bir coğrafyada bulunmasından dolayı zaten göz bebeğidir, zaten son yıllarda turizmin artan markalaşma değerini almıştır. Bu anlamda sanat ve benzeri her türlü etkinlik ve organizasyonlarda da öncü bir rol üstlenmeye başlamıştır. Büyük metropollerden kaçan bizlere güzel bir çalışma ortamı yaratıyorsunuz. Bir taraftan da fuarlar, sanat etkinlikleriyle bizleri besliyorsunuz. Bundan da çok faydalanıyoruz. Bizim de ürettiğimiz şeyleri sanat dostlarına sunmamız için ortam oluşturuyorsunuz ve bunu çok gönüllü yapıyorsunuz" diyerek fuarda emeği geçenlere teşekkür etti.

DENİZ ALTINDA RESİM TEKNİĞİ KULLANILARAK YAPILAN ESER SERGİLENECEK

Fuar Danışmanı Zeynep Göztepe, Sanat Fuarı'nda Sanatçı Olga Belka'nın deniz altında resim tekniğini kullanarak eser yarattığın, bu eserin Herodot kültür Merkezi'nde sergileneceğinin bilgisini verdi. Göztepe, sergide ayrıca iklimi sanatla birleştireceklerini ve bu nedenle 1 Temmuz'da Daha İyi Bir Gelecek İçin İklim Değişikliği (Help Zone) Semineri düzenleneceğini de belirtti. Bodrum Art Fair'in açılışının Herodot Kültür Merkezi'nde 28 Haziran'da 18.00'de yapılacağı bildirildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum