• Reklam

Bodrum'a içme suyu yatırımı için 110 milyon TL'lik bütçe

Muğla Büyükşehir Belediyesi Bodrum'da yaşanan su sıkıntılarının önüne geçmek için 110 milyon TL'lik bir bütçe ayırdı. Bu bütçe doğrultusunda Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü tarafından ilçenin birçok noktasında ilave içme suyu çalışması yapılırken, yapımı tamamlanan 2 bin 700 metre hat imalatı, bir adet su deposu ve terfi merkezi ile 5 adet yeni sondaj kuyusunun yarın hizmete açılacağı bildirildi.

Bodrum'a içme suyu yatırımı için 110 milyon TL'lik bütçe
06 Kasım 2023 - 16:38 - Güncelleme: 06 Kasım 2023 - 16:38

Bodrum'da barajların kuruması ve DSİ tarafından kapatılmak zorunda kalınması nedeniyle Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ilave su çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi tarafından MUSKİ'ye 110 Milyon TL'lik yatırım bütçesi aktarıldı. Su kesintilerinin en aza indirilmesi amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında ilk etapta günde 1100 metreküp su sağlayan kaynak sisteme eklenerek Bodrum'un hizmetine sunuldu.

72 BİN KİŞİNİN İHTİYACINI KARŞILAYACAK SU SİSTEME KAZANDIRILDI

Bunlara ek olarak farklı su kaynaklarından 3 ayrı proje kapsamında yürütülen çalışmalardan ilkinde 72 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak olan ve günde 8 bin 600 metreküp ilave su sağlayan su sisteme kazandırıldı. Bu çalışma kapsamında 2 bin 700 metre hat imalatı, bir adet su deposu ve terfi merkezi, 5 adet yeni sondaj kuyusunun açılması çalışmaları tamamlandı, yarın hizmete açılacak. Diğer bir çalışma ile günde yaklaşık 8 bin 200 metreküp sürekli yer altı su kaynağı ve 26 bin metreküp/gün yedek yüzeysel su kaynağı temini için yürütülen diğer 2 proje için de çalışmaların sürdüğü bildirildi.  

'İÇME-KULLANMA SUYU İHTİYACI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE SAĞLANACAK'

Bunun yanı sıra bir başka bölgede 23 bin 500 metreküp/gün ilave içme suyu çalışmasına da bugün itibariyle başlandığı öğrenildi. Ayrıca yaklaşık 268 Bin kişiye hizmet sunacak düzeydeki 32 bin 100 metreküp/gün daha suyun daha kısa sürede sisteme dahil edileceği ve tüm çalışmalar sonucunda yarımadanın temel içme-kullanma suyu ihtiyacı önemli ölçüde sağlanacağı öğrenildi. MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından bu dönemde site ve otellere ait depoların dolumu için fazla su tüketimi olmaması için vatandaşlarda hassas davranmaları istendi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum