• Reklam

Binin üzerinde kitap bağış yapanların adı kütüphanelerde yaşayacak

İZMİR Büyükşehir Belediyesi'nin 'Her Mahalleye Bir Kütüphane' kampanyası başka bir kütüphaneyi mümkün kıldı. Bağışlanan kitap sayısının 30 bini aştığı kampanyanın destekçileri projenin parçası olmaktan duydukları mutluluğu dile getirirken Başkan Tunç Soyer, binin üzerinde bağış yapan İzmirlilerin adlarının kütüphanelerde yaşatılacağını duyurdu.

Binin üzerinde kitap bağış yapanların adı kütüphanelerde yaşayacak
13 Ağustos 2022 - 18:02 - Güncelleme: 13 Ağustos 2022 - 18:04

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in kitap bağışlayarak başlattığı 'Her Mahalleye Bir Kütüphane' kampanyası devam ediyor. 7'den 70'e pek çok İzmirlinin destek verdiği kampanya kapsamında 30 binin üzerinde kitap bağışı toplandı. Başkan Tunç Soyer kitaba erişimi kolaylaştırarak fırsat eşitliği sağlamayı amaçlayan kampanyaya binin üzerinde katkı sağlayan bağışçıların isimlerinin kütüphanelere verileceğini duyurdu. Kampanyanın tüm destekçilerine teşekkür eder Başkan Soyer, "Siz destek oldunuz ve pek çok mahalleye kütüphane kazandırdınız. Siz destek oldunuz ve aydınlığı mahalle mahalle büyüttünüz. Sizinle ne kadar gurur duysak az" dedi.

5 BİN KİTABI ÖZENLE HAZIRLAYIP BAĞIŞLADILAR

Kampanyaya 5 bin kitap ile destek olan emekli öğretmen Elmas Özmil, dayanışmadan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Özmil şöyle dedi: "Belediyenin böyle bir kampanyasını duymadan biz kitap biriktirmeye ve satın almaya başladık. Bu kampanyayı duyunca daha da heyecanlandık. Kitaplar insanlık adına, daha fazla insan olma adına paylaşılmalı. Herkes için ulaşılabilir olmalı. Öğretmenlikten geldiğim için çocukların ne kadar güç şartlarda okula geldiğini ve evlerindeki kitapların sade ders kitaplarından ibaret olduğunu da biliyordum. Bunların hepsi bizleri teşvik etti. Bağışladığımız kitaplarla bir semt kütüphanesi oluşturulmasını istemiştik. Okumanın yaşı olmadığı için herkesin gelebileceği bir kütüphane olmasını istemiştik. Kitap okumak özgürlüktür. Özgür olmak istiyorsan bilgi sahibi olacaksın. Ne kadar bilgiye sahipsen o kadar özgürsün. Özgürlük maddi anlamda değil manevi anlamda bilgi sahibi olmaktır:"
Elmas Özmil'in eşi Hüseyin Özmil ise kitapları özenle seçtiklerini ifade ederek, "Tek bir amaca yönelik değil 7 yaşından 70 yaşına kadar herkese hitap edecek bir kitaplık oluşturduk. Kitapların alımında özellikle ödüllü kitapları bir araya getirmek için çaba sarf ettik. Türk klasikleri, dünya klasikleri, gençlerin günümüzde kolayca okuduğu polisiye ve fantastik kitapları, kişisel gelişim kitaplarına ağırlık verdik. Yaşar Kemal, Aziz Nesin, Hüseyin Rahmi Gürpınar gibi isimlerin tüm serilerini aldık. Kitapların içeriklerini okuyarak oluşturduk" diye konuştu.  

'UMARIM HER ÇOCUĞUN ELİ KİTABA DEĞER'

Güliz Fulya Şen ise toplam bin 20 kitap bağışında bulundu. Şen, "Açıkçası kitaplarımı birine vermek, bağışlamak zordu. Çok zordu, güvenemedim, karar veremedim. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin böyle bir kampanya düzenlediğini görünce gözüm kapalı bağışladım. Çocuğuma da aşılamak istedim ve o da kitaplarını bağışladı. Kitaplarım hep çocuklarıma kalır diye düşünüyordum. Ama sonra bunun biraz bencillik olduğunu düşündüm. Ne kadar çok kişiye ulaşırsa kitaplar daha çok kişinin hayatına dokunur diye düşündüm. Kitapların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Belki daha önemli bir şey olduğunu düşünmüyorum ülkemiz için. Umarım her çocuğa ulaşır ve her çocuğun eli kitaba değer" ifadelerini kullandı.

'BU DÜNYAYI KURTARABİLECEK TEK ŞEY KİTAP'

Annesi Fulya Şen ile birlikte kendi çocuk kitaplarını paylaşan 7 yaşındaki Burak Alp Şen, "Annem ve ben bizi tek kurtaracak şeyin kitaplar olduğunu düşündük ve Büyükşehir'in kitap kampanyasına kitap göndermeye karar verdik. O kitapları, 'çocuklar okusun geleceğimiz daha iyi olsun' diye bağışladık. Ben kendimden gurur duyuyorum.  Bu dünyayı kurtarabilecek tek şey kitap. Aslında bunun sadece Türkiye'de değil bütün ülkelerde olması gerek" diye konuştu.

ANNE VE BABASININ MİRASINI BAĞIŞLADI

Ailesinin mirası olan 1100 kitabı kampanyaya bağışlayan Özlem Akbulut ise şunları söyledi:

"Annemden ve babamdan kalan, babamın ciltlediği çok değerli kitaplar vardı. Türk ve dünya klasikleri. Onları kütüphanelere veremedim kabul etmediler. Onun için İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne çok teşekkür ederim. Annem ve babamın desteğiyle benim hep okuduğum kitaplardı onlar. Başkalarının da okuyarak yararlanmalarını diliyordum. Büyükşehir belediyesinin bu girişimini duyunca çok mutlu oldum. Oluşturulacak kütüphanelerden birsine de annemin ve babamın isimlerinin verilmesinden de mutluluk duyarım."

BİT PAZARI ESNAFINDAN DA DESTEK VAR

Eski ve Yeni Eşyaları Değerlendirme Derneği Başkanı Murat Gürer ise 'Bit Pazarı' esnafı adına bin 500 kitapla katkı sağladı. Desteğe devam edeceklerini ifade eden Gürer, "Öncelikle köy kütüphanelerine böyle bir katkı yapmayı biz düşünüyorduk. Böyle bir kampanya düzenleyip okuyamayan, kitaba ulaşamayan öğrencilere ulaştırmayı düşünüyorduk. Bütün buradaki pazar esnafımız canı gönülden destek olarak kitaplarımızı Tunç başkanımıza hediye ettik. Uygun yerlere gideceğine inanıyoruz" dedi.

KAMPANYA DEVAM EDİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürlüğü'ne ulaşan kitaplar, tasnif edilerek hazırlanıyor. İlk etapta talepte bulunan muhtarlıklara 50 kütüphane kurmayı hedefleyen kampanyaya destek olmak isteyen kitap dostlarının yüksek rakamdaki kitap bağışları, ekipler tarafından adreslerden alınabilecek.  Kampanyaya destek olmak isteyen gönüllüler,  Fahrettin Altay, Konak, Üçyol ve Bornova metro istasyonlarına, Konak, Karşıyaka ve Bostanlı iskelelerindeki kitap kumbaralarına ve kampanya destek noktalarına kitapları ulaştırabilecek.(DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum