Bergama Belediyesi Unesco Alan Başkanlığı
  • Reklam

Bergama Belediyesi Unesco Alan Başkanlığı sitesi kuruldu

Türkiye’nin 13.’sü, İzmir’in ilk Dünya Miras Alanı Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı Bergama’nın belediyeye bağlı kuruluşu Bergama Alan Başkanlığı’nın internet sitesi kuruldu.

Bergama Belediyesi Unesco Alan Başkanlığı sitesi kuruldu
09 Ocak 2024 - 13:24
Bergama’nın doğal, fiziksel ve tarihi geçmişini uluslararası normlara uygun olarak tüm paydaşların katılımıyla, koruyan ve yaşatan bir yönetimle Bergama Belediyesi, tanınırlığı artırıyor.unesco.bergama.bel.tr adresinden ulaşılabilen site Bergama’yı ziyaret edecek olanlara rehber niteliği taşıyor. Bergama’nın turizm potansiyelini bir bütün olarak sunan web sitesi, destinasyonlar hakkında bilgilendiriyor, ziyaretçi ve tur operatörlerine Bergama’nın evrensel değerlerinde farkındalık oluşturuyor. Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı ziyaretçilerinin tanıtımına yönelik oluşturulan web sitesi Türkiye’nin en yenilikçi ve kapsayıcı Alan Başkanlığı sitesi oldu.“MEDENİYETLER BEŞİĞİ BERGAMA’DA TURİZMİ ARTIRACAĞIZ”

Anadolu’nun tek Helenistik dönem başkenti olan Bergama, Helen, Roma, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerinin izlerini taşıyan çok katmanlı kültürel yapısıyla birçok medeniyete tanıklık etmiş, farklı mimari, dini, teknolojik özellikleri bir arada bulunduran yapıları ile kendinden sonra gelen uygarlıklara yön vermiş, ilkler kenti kadim bir kent olmuştur. Bergama uzun yıllardır, sahip olduğu zengin arkeolojik, kentsel ve doğal mirası ulusal koruma normları çerçevesinde korumaya çalışmaktadır. Kentte çeşitli zamanlarda mirasın korunmasına yönelik kampanyalar düzenlenmiştir. Yurtdışındaki arkeolojik eserlerin anavatanı Bergama’ya dönmesi için halkın katılım gösterdiği kampanyaların birçoğu uluslararası alanda ses getirecek kadar kapsamlı yapılmıştır. Unesco Dünya Mirası Listesi’ndeki haklı yerini almış olan Bergama, sahip olduğu Üstün Evrensel Değerleri yarınlara ulaştırmayı en büyük hedefi olarak belirlemiştir. Bergama Alan Başkanlığı’mızın oluşturmuş olduğu site sayesinde hem UNESCO’ya karşı olan sorumluluklarımızdan biri yerine getirilmiş oldu hem de Türkiye’nin en kapsayıcı ve yenilikçi sitesini kurarak ziyaretçilerimize rehber edinmiş oldu. Turizm potansiyelinin çok yüksek olduğu Bergama’da turizmi artırmak için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Misafirleri evimiz Bergama’mıza çağırmak için derleyip toparlayıp çehresini güzelleştiriyoruz. Yıllardır süregelen altyapı ve yol çalışmalarında çok önemli mesafeler kat ettik. Şehrimiz güzel görünsün ki ziyaretçilerimiz burada daha çok vakit geçirsin diye Selinos Antik Kanal ve Tabakhane Eski Çırçır Fabrikası’nı yeniledik ve çok kısa zamanda faaliyete alacağız. Kadim kent Bergama’mızın tarihten gelen eserlerinin turizm potansiyelini artırmak için Bergama Alan Başkanlığı’mızın bu internet sitesini kurması bizim için ayrı bir anlam ifade ediyor. Bu web sitesi ile dünyanın farklı noktalarında insanların kültürel mirasımıza ulaşıp, bizi ziyaret etmesini temenni ediyoruz. Bu konu hakkında emekleri olan Bergama Alan Başkanlığı ve tüm çalışanlarımıza teşekkür ederim” 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum