• Reklam

Tire'de mezbahayı, Bayındır'da süt işleme tesisini inceledi

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yapımı tamamlanan Tire Mezbahası'nı ziyaret etti.

Tire'de mezbahayı, Bayındır'da süt işleme tesisini inceledi
06 Ağustos 2022 - 19:09 - Güncelleme: 06 Ağustos 2022 - 19:10

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Tire'de yapımı tamamlanan ve deneme faaliyetinin başladığı Tire Mezbahası'nda incelemelerde bulundu. İnceleme turuna Başkan Tunç Soyer ile İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer, Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, İzmir Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, muhtarlar, kooperatif başkanları ile ortakları, üreticiler ve vatandaşlar katıldı. 

'ÜRETİCİNİN ELİNİN ALTINA GETİRDİK'

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Şevket Meriç'ten bilgi alan Başkan Tunç Soyer, Tire Mezbahası'nın ilçeye ve hayvancılığa büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Başkan Tunç Soyer, "Tire'de de İzmir'de de tüm ilçelerimizde yatırımlarımız devam edecek. Tire Mezbahası günde 50 büyükbaş ve 100 küçükbaş hayvanın kesimini yapabilecek kapasitede. Son derece anlamlı bir fonksiyon yerine getiriyor. Çünkü bugüne kadar küçük üretici hayvanlarını kesmek için 100 kilometre öteye gitmek zorunda kalıyordu. Şimdi elinin altına getirmiş olduk. Son derece modern koşullarda, hijyenik şekilde yapılıyor kesimler. Atıkların bertarafı modern yöntemlerle yapılıyor. Tire'mize, İzmir'imize hak edilen bir yatırımı yapmanın gururunu yaşıyoruz. Eylül ayı içinde de açılışını yapmayı planlıyoruz" dedi. 

Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran ise, "Bu modern mezbahanın hazır olduğunu görmenin büyük mutluluğunu yaşıyoruz" diye konuştu.

'BU TOPRAKLARIN BEREKETİNE SAHİP ÇIKMALIYIZ'

Başkan Soyer, ilçedeki programı kapsamında Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öztürk'ü de ziyaret etti. Başkan Soyer, şöyle konuştu:  "Bu coğrafya tarım bölgesi. İzmir turizm, sanayi kenti ama aslında tarım şehri. Sadece İzmir değil bütün Ege Bölgesi... Kendi kendine yeten bir ekonomi kurmak istiyorsak, bu toprakların bereketine sahip çıkmaktan başka çaremiz yok."

Başkan Soyer, üreticilerden koyun ve keçi sütü almaya devam edeceklerini de kaydetti.

TİRE PEŞREFLİ BAĞLANTI YOLUNU İNCELEDİ

Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran'ın da makamına konuk olan Başkan Soyer, daha sonra Tire Peşrefli bağlantı yolunda da inceleme yaptı. 1200 metrelik yolun 200 metrelik bölümünde sıcak asfalt serimi tamamlanırken, yaklaşık 4 bin 500 ton altyapı malzemesi ve sıcak asfalt serimi yapılacak. 1,6 milyon liraya mal olacak Peşrefli bağlantı yolunda çalışmalar önümüzdeki günlerde tamamlanacak.

SÜT İŞLEME TESİSİ'NDE ÇİFTE BAYRAM

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Tire programı öncesinde Bayındır'da yapılan ve çalışmalarında sona yaklaşılan Süt İşleme Fabrikası'nı da inceledi. BAYSAN A.Ş. Genel Müdürü Murat Onkardeşler, tesis ve yapım çalışmaları hakkında bilgi verdi. Başkan Soyer, "Bayındır Süt İşleme Tesisi, muazzam oluyor. Olağanüstü bir iş olacak. Bölgede böyle bir tesis yok. Bugün 29 Ekim'de açalım diye adını da koyduk. Çifte bayram yapacağız" diye konuştu. (DHA)

YORUMLAR

  • 0 Yorum