Barışı bu yüzden istemiyorlar! Suriye'de PKK/YPG'nin petrol şirketi yapısı

  Terör örgütü PKK/YPG'nin Suriye'de işgal ettiği bölgelerdeki petrolü finans kaynağı olarak kullandığı belirlenirken örgütün petrol şirketinin yapısı da deşifre oldu.

  Barışı bu yüzden istemiyorlar! Suriye'de PKK/YPG'nin petrol şirketi yapısı
  26 Ocak 2023 - 17:26

  Suriye, 2011 yılında başlayan iç savaş ile birlikte kaosun hüküm sürdüğü bir ülke haline geldi.

  Suriye'nin kaynaklarını sömürmek için binlerce kilometre mesafeden gelen ülkeler,  Suriye'de taşeron terör örgütleri kullanarak bölgenin zenginliğini sömürme derdinde.

  İstihbarat kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Suriye'de Fırat Nehri'nin doğusunda yer alan petrol ve doğalgaz sahalarında işgalini sürdüren terör örgütü PKK/YPG, Rumeylan ve Deyrizor'daki petrolü çeşitli ülkelerdeki yabancı şirketlere satmaya çalışıyor.

  Bu iş için faaliyet gösteren PKK/YPG'ye bağlı "Cezire Petrol Şirketi"ne, petrol arama ve üretim işlerini yürüten çok sayıda şirket bağlı bulunuyor.

  Suriye'deki petrol ticareti, daha önce Irak'ta faaliyette bulunmuş PKK'lılar tarafından yürütülüyor.
  PKK/YPG'nin petrol şirketi yapısı ortaya çıkarıldı

  PYD'nin sözde eski eş başkanı görüşmeleri yapıyor

  PYD'nin sözde eski eş başkanı Şahoz Hasan'ın Cezire Petrol Şirketi'nin yöneticisi olduğu, çeşitli ülkelerdeki firmalarla Suriye'deki petrolün pazarlanması için görüşmeler yaptığı belirlendi.

  Hasan'ın, Suriye'deki birçok PYD/YPG sorumlusu gibi geçmişte Irak'ta faaliyet gösterdiği ortaya çıktı.

  PKK/YPG'nin petrol şirketi yapısı ortaya çıkarıldı

  Bölgede kalıcı hale gelmeye çalışıyor

  PKK'ya 1994'te katılan Hasan, 2011'de Suriye savaşıyla PKK'ın Suriye kolu PYD/YPG'de faaliyet göstermeye başladı.

  PYD sorumluluğuna 2017'de getirilen ve bu sözde görevini 2020'ye kadar sürdüren Hasan, daha sonra Suriye'deki petrol ve doğalgazı pazarlayarak terör örgütü PKK/YPG'ye para kazandırmak için çalışmalar yürüttü.

  PKK/YPG'nin petrol şirketi yapısı ortaya çıkarıldı

  Suriye rejimi ABD'yi suçladı

  Suriye rejimi Dışişleri Bakanlığı, geçen yıl aralık ayında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne gönderdiği mektupta, ABD'yi ve isim vermeden PKK/YPG'yi Suriye'nin petrol ve doğalgazını çalmakla itham etmişti.

  Uzmanlar, ABD'nin de desteğiyle Suriye'de faaliyet yürüten PKK/YPG'nin, kurduğu şirketler aracılığıyla petrol ticareti yaparak uzun vadede bölgede kalıcı hale gelebilmek için terör örgütünü finanse etmeyi amaçladığını belirtiyor.


  YORUMLAR

  • 0 Yorum