• Reklam

Bardacık Festivali'ne yoğun ilgi

İZMİR'in Torbalı Belediyesi Çapak Mahallesi'nde yetişen 'bardacık inciri' için Çapak'ta festival düzenlendi. Dün gerçekleşen festivale çok sayıda vatandaş katıldı.

Bardacık Festivali'ne yoğun ilgi
15 Ağustos 2022 - 12:01 - Güncelleme: 15 Ağustos 2022 - 12:02

Torbalı Belediyesi hem aroması hem de görünüşü ile diğer incir türlerinden ayrılan ve ilçenin Çapak Mahallesi'nde bol miktarda yetişen bardacık inciri için festival düzenlendi. Dün gerçekleşen festivale vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Sabah saatlerinde başlayan festival renkli görüntülere sahne oldu. Yerli üreticiler kurulan stantlarda Bardacık inciri, incir reçeli, kuru incir ve birçok doğal ürünleri hem satma hem de tanıtma fırsatı bulurken, kente ilçe dışından gelenler de belediyenin ücretsiz taşıma araçları ile köye rahat bir şekilde ulaşımı sağlandı. Günün sonunda gerçekleşen gösteri ve konserler ise katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

'ON BİNLERCE KİŞİ KATILDI'

Torbalı Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen festivalde, komedi performansları ve konserler yer aldı. Köye giriş yapan kişi sayısının ise 10 binin üzerinde olduğu belirtildi. Festivalde ilk olarak Zeynep İlhan sahneye çıktı. Daha sonra ise Komedi Dans Üçlüsü sahne aldı. Konserin kapanışını ise TRT sanatçısı Ethem Kaya yaptı. Kaya, en sevilen şarkıları festivale gelen konuklar için söyledi.

'İLÇEMİZİN DEĞERLERİNİ TÜM DÜNYAYA DUYURACAĞIZ'

Gün boyunca stantları gezen, konukları karşılayan Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, hem ilçeye has bardacık incirinin tanıtılması hem de kır turizminin canlanması amacıyla düzenlenen festivalin ilçeye ve Çapak'a değer kattığını anlattı. Bu tarz festivallerde üreticilerin uygun fiyattan satış yaparak gelir elde ettiğini söyleyen Tekin, "Torbalımızın ve köylerin tanıtımını artırmak istiyoruz. Geleneksel hale getirdiğimiz Bardacık Festivalimiz dolu dolu geçti. Hem köylümüz kazandı hem de gelen vatandaşlarımız doyasıya eğlendi. Katılım sağlayan herkese teşekkür ederiz. Amacımız ilçemizin değerlerini tüm dünyaya duyurmak. Festivallerimiz devam edecek. 28 Ağustos'ta da Karakızlar Mahallesi'nde Börülce Festivali gerçekleştireceğiz. Festivalimize tüm İzmir'i bekliyoruz " dedi. (DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum