• Reklam

Balıkesir kaymaklısına coğrafi işaret tescili

BALIKESİR Büyükşehir Belediyesi tarafından, şehre özgü ürünlerden olan Balıkesir kaymaklısına tescil belgesi alındı. Böylece Balıkesir'in, coğrafi işaretli ürün sayısı 17'ye yükseldi.

Balıkesir kaymaklısına coğrafi işaret tescili
28 Kasım 2022 - 16:03 - Güncelleme: 28 Kasım 2022 - 16:03

Her yöresinde ayrı bir kültür ve geleneği taşıyan Balıkesir'in kendine özgü özellik taşıyan ürünlerinin; geleceğe aktarılması, tanınırlığının artırılması ve yöre halkına kazanç sağlaması amacıyla Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından coğrafi işaret başvuruları tüm hızıyla devam ediyor. Kalitesi, gelenekselliği, yöreden elde edilen hammaddesinin korunmasının sağlanması açısından büyük önem arz eden coğrafi işaret tescilli 16 ürünü bulunan Balıkesir'de, rakam Balıkesir kaymaklısının da tescil almasıyla 17'ye yükseldi.

COĞRAFİ İŞARET SAYISI 17'YE ÇIKTI

Toplam 17 coğrafi işaretinin 13'ü gıda ürünü olan Balıkesir'in; Edremit, Burhaniye ve Ayvalık zeytinyağları, Edremit yeşil çizik zeytini, Balıkesir höşmerim tatlısı, Balıkesir kuzu iti, Manyas kelle peyniri, İvrindi kelle peyniri, Susurluk ayranı, Susurluk tostu, Kapıdağ mor soğanı, Savaştepe Sarıbeyler seferberlik çöreği, Balıkesir kaymaklısı, Balıkesir pullusu, Gönen iğne oyası, Yağcıbedir halısı ile Marmara mermeri ürünlerinde coğrafi İşaret bulunuyor.

YENİLERİ YOLDA

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Türk Patent ve Marka Kurumu'nda başvurularını tamamladığı; Bükdere küflü deri katık peyniri, Balıkesir manda kaymağı ve Balya tereyağı, Balıkesir kuzu kokoreci için de tescil belgesi alacağı kaydedildi.
Ayrıca Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve proje ortakları; Balıkesir Valiliği, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası'nın birlikte hazırladığı, 30 çeşit ürünüyle hem göze hem de damağa hitap eden 'Balıkesir kahvaltısı' için de çok yakında coğrafi işaret tescil belgesi alacağı belirtildi. (DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum