• Reklam

Aziz Kocaoğlu'nun köşkü satıldı

İzmir Büyükşehir Belediye eski Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun 2015 yılında kiraya verdikten sonra Urla’ya taşındığı Bornova’daki tarihi köşkünün yeni sahibi belli oldu.

Aziz Kocaoğlu'nun köşkü satıldı
09 Mayıs 2024 - 14:12
Bornova ile Kemalpaşa ilçelerinin arasında, Kavaklıdere beldesinde bir eğitim yerleşkesi kuran BAYETAV Okulları, tarihi köşkün yeni sahibi oldu. Tütün ürünleri sektöründe faaliyet gösteren Ali Rıza Çelik ve öğretmen Serap Baş Çelik’in kurucusu olduğu BAYETAV, köşkü tanıtım ve iletişim ofisi olarak kullanıyor.


1880'li yıllarda yapıldığı düşünülen Maltass Köşkü, günümüzde butik otel olarak kullanılmakta olan Charnaud, kafe olarak kullanılmakta olan De Andria ve Fernand Pagy köşklerinin karşı kısmında, 83 sokakta yer alıyor. Köşkün bilinen ilk sahibi Marre ailesidir. Ardından Maltass Ailesinin ve sonra da Topuz Ailesinin kullanımına geçen ve zaman içinde harap duruma gelen köşk son olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından satın alınarak örnek olması amacıyla restore edildi. Restorasyondan sonra bir süre Kocaoğlu Ailesi konutu olarak kullanılan köşk, 2015 itibarıyla bazı firmalar tarafından kiralanarak kullanıldı.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum