• Reklam

Avrupa'daki öğrencilere 'İzmirli' başkan

İZMİR Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Tıp Fakültesi öğrencisi Dilge Kocabaş, 130 üniversiteden yaklaşık 50 bin öğrencinin üye olduğu, merkezi Belçika'da bulunan Avrupa Tıp Öğrencileri Birliği'nde (EMSA) başkanlık görevine seçildi. İzmir'den Avrupa'ya uzanan örnek bir başarı yolculuğuna imza atan Kocabaş, EMSA'nın farklı alanlarda yürüteceği çalışmaları koordine edecek.

Avrupa'daki öğrencilere 'İzmirli' başkan
22 Eylül 2023 - 11:54 - Güncelleme: 22 Eylül 2023 - 11:55

İzmir Ekonomi Üniversitesi Tıp Fakültesi 6'ncı sınıf öğrencisi Dilge Kocabaş, kurulduğu 1990 yılından bu yana çalışmalarını aralıksız sürdüren EMSA'da, bir sene boyunca başkanlık görevini yürütecek. Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Birleşmiş Milletler tarafından da tanınan EMSA, İzmirli Dilge'nin liderliğinde 6 temel konu başlığı altında çalışmalar yapacak. Tıp eğitimi, tıp etiği ve insan hakları, sağlık politikası, halk sağlığı, tıp bilimi, Avrupa entegrasyonu ve kültürü başlıkları altında gerçekleştirilecek çalışmalar, geleceğin hekimlerinin henüz mezun olmadan kendilerini geliştirmelerine ve bilim dünyasına katkı yapmalarına zemin hazırlayacak.

'GÜVENİ BOŞA ÇIKARMAYACAĞIM'

Başkanlık görevine seçilmenin büyük gurur olduğunu belirten İEÜ'lü Kocabaş, kendisine duyulan güveni boşa çıkarmamak için elinden geleni yapacağını söyledi. Kocabaş, "Uluslararası kuruluşlarda görev almayı, etkinliklere katılmayı seviyorum. Bundan önce, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Komitesi 71'inci Kurul Toplantısı, Dünya Sağlık Örgütü Gençler ve Genç Profesyoneller (YPYP) Forumu, Avrupa Tıp Eğitimi Derneği Konferansı gibi birçok saygın etkinlikte bulundum. Ardından da yaklaşık 2 yıl önce EMSA'da 'tıp bilimi direktörlüğü' görevine seçildim. Bu görev, özellikle deneyim kazanma noktasında benim için önemli bir fırsat oldu. Başkanlığı da istiyor, bunu en iyi şekilde yapabileceğime inanıyordum. Bu hedefime ulaştığım için mutluyum" dedi.

'İŞ BİRLİĞİ KÜLTÜRÜ ARTMALI'

Yapacağı çalışmalara ilişkin detaylı bilgiler veren İEÜ'lü Kocabaş, "Yönetim kurulunu koordine etmek, toplantılar için gerekli ön gündemleri hazırlamak, ilgili kurumlarla ilişkilerin sürdürülmesini sağlamak, EMSA'nın mevcut durumuna ilişkin bir yıllık resmi raporu Genel Kurul'a sunmak gibi temel görevleri üstleneceğim. Bu görevlerin, teknik kısımda yer aldığını söyleyebilirim. Bunun dışında en büyük amacım ise öğrenciler arasındaki diyaloğu artırmak, farklı medeniyetlerin ve kültürlerin bir araya gelmesini sağlamak. Hekimlik; evrensel ilkeleri, değerleri olan; insanı ve toplumu merkezine alan bir noktada. Dolayısıyla bizler, hangi ülkede hekimlik yaparsak yapalım, tüm insanlığa katkı sağlamak, sorunlara çare olmak amacıyla çalışacağız. Bu nedenle iş birliği kültürünü, gençlerde bu yöndeki alışkanlığın artmasını çok önemsiyorum. Bu konuda özellikle çalışacağım" diye konuştu.

'GENEL CERRAH OLMAK İSTİYORUM'

Kocabaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "EMSA, her yıl farklı ülkelerde kurultay yaparak tıp öğrencilerini bir araya getiriyor. EMSA'da tıp bilimi direktörlüğü görevine geldiğimde, bu etkinliklerden birinin ülkemizde, hatta İzmir'de yapılmasını çok istemiştim. Bunu başardık, kurultayımızı o dönemde İzmir'de yaptık. Bu durumun, hem öğrenciler hem de şehrimiz için çok olumlu olduğunu, Türkiye'nin tanınırlığına da katkı yaptığını söyleyebilirim. Sorumluluğumun farkındayım. Ülkemi layıkıyla temsil edeceğime inanıyorum.ö Sözlerine son vermeden önce gelecek hedeflerinden de bahseden Kocabaş, "Önümüzdeki yıl mezun olacağım, kendimi en iyi şekilde yetiştirmek, emeklerimin karşılığını iyi bir hekim olarak almak istiyorum. Çok iddialı şeyler söylemek için çok erken. Hedefim, iyi bir genel cerrah olarak ülkemize, insanlarımıza katkı sağlayabilmek. Bu doğrultuda çalışmaları sürdüreceğim" dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum