• Reklam

Altın fiyatında düşüş!

Altın fiyatları bugün yüzde 2’den fazla geriledi. Kapalıçarşı’da gram altın, çeyrek altın, Cumhuriyet altını fiyatları kırmızıya döndü. Altında yaşanan düşüşün nedeni belli oldu. Piyasa Uzmanı Şirin Sarı yaşanan son gelişmelerin üzerine yatırımcılara uyarıda bulundu. Düşüşlerin kısa süreli olacağını belirten uzman isim altının gramı için tahminini açıkladı. ‘3000 TL ve üzerindeki fiyatları görmememiz için şu an bir neden yok” dedi.

Altın fiyatında düşüş!
22 Nisan 2024 - 14:52
Altın fiyatları geçtiğimiz haftayı yatay seyirle kapatmıştı. Yeni haftada altın fiyatları beklenmedik bir düşüş yaşadı. Altın fiyatları yüzde 2’den fazla düştü. Şu sıralar Kapalıçarşı’da gram altın fiyatı 2.518 TL, çeyrek altın 4.318 TL ve Cumhuriyet altını fiyatı ise 17.515 TL’den değerleniyor.

ALTIN TALEBİ NORMALE DÖNDÜ

“Yurt içinde gram altın ons altına bağlı olarak yükseldi. Dolar stabil bir hareket içerisinde. Bu yüzden yıl başından bu yana ons altın gram altını daha çok etkiledi” diyen Şirin Sarı, “Seçim dolayısıyla ciddi bir talep gelmişti. Darphane’nin altın talebine yetişememesi noktasında bir talep vardı. Şu anda talep konusunda bir problem yok. Ama düğün sezonu başladı. Ancak jeopolitik riskler daha fazla devam ederse altın fiyatlarını daha fazla etkileyeceğini söyleyebiliriz” yorumunda bulundu.

 

GRAM ALTINDA YENİ TAHMİN

Uzman isim hem ons hem de gram altın fiyatları için tahminlerini de açıklarken şunları kaydetti:

“Yılın ikinci yarısında altın fiyatlarında daha fazla yukarı yönde ivme bekleyebilirdik ama bu çok hızlı gerçekleşti. Bir miktar bekleme süreci gerçekleşebilir. Ons altında yatay bir hareket de görebiliriz. Ama yükseliş bitti demek için şu an erken.
Goldman Sachs’ın, Citibank’ın 3000 dolara varan ons altın tahminleri var. Bu tahminlere göre gram altın fiyatı tahminlerine baktığımızda 2850 lira ila 3500 TL arasında fiyatlanma olabilir. Eğer bahsettiğimiz sorunları konuşmaya devam ederken altının önümüzdeki 2-3 yıl daha hem en fazla konuşulan enstüman hem de en fazla kazandıran diyemeyiz ama portföylerde daha fazla yer almaya devam edecek. Kısa vadede düşüşler görebiliriz. Ama 3000 TL ve üzerindeki fiyatları görmememiz için şu an bir neden yok.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum