• Reklam

AK Parti İl Başkanı Sürekli: İzmir'de ne kadar büyük sorun varsa Çiğli'de toplanmış

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İzmir'in Çiğli ilçesinde vatandaşların yaşadığı sorunlara değindi. İlçede Harmandalı çöplüğü başta olmak üzere ulaşım ve koku gibi sorunlar da olduğunu belirten Sürekli, "İzmir'de ne kadar büyük sorun varsa Çiğli'de toplanmış" dedi. Sürekli, Altay-Göztepe maçında yaşanan şiddet olayları da kınadı.

AK Parti İl Başkanı Sürekli: İzmir'de ne kadar büyük sorun varsa Çiğli'de toplanmış
28 Kasım 2022 - 14:29 - Güncelleme: 28 Kasım 2022 - 14:30

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ile birlikte partisinin Çiğli İlçe Başkanlığı'nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Çiğli'de yaşanan sorunlar hakkında konuşan Sürekli, "İzmir'de ne kadar büyük sorun varsa Çiğli'de toplanmış. İzmir'in vahşi depolamadan bir türlü kurtulamayan çöplüğü Harmandalı Çiğli'de. İzmir'de koku sorunu var, körfez kirli. Çalışmayan bir arıtma tesisi var ve o da Çiğli'de. Çiğli'de ulaşım berbat. Katip Çelebi Üniversitesi burada ve öğrenciler yıllardır İZBAN durağı bekliyor. Çiğli, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hatalarının, iş bilmezliğinin, beceriksizliğinin bedelini en çok ödeyen ilçe" ifadelerini kullandı. Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü'ye de seslenen Sürekli, "Sayın Başkan, bunlar olurken niye sesinizi çıkarmıyorsunuz? Çiğli'de ikamet eden bir vatandaş olarak soruyorum; hakkımı niye korumuyorsunuz? Niye Harmandalı çöplüğü ile ilgili sesinizi yükseltmiyorsunuz? Heyelan tehlikesi artarken susuyorsunuz. Büyükşehir'de Çiğli'nin haklarını savunun. Çöpten, kokudan Çiğli'yi kurtarın" ifadelerini kullandı.

'GÜNDE 4-5 BİN TON ÇÖP GELİYOR'

Çiğli'de, geçen yıl bir basın açıklaması yaptığını hatırlatan Sürekli, "Geçen yıl Harmandalı Cumhuriyet Mahallesi'nde heyelana ve sıkıntılara dikkat çektik. Uyarılarımızı yaptık. Bir sene 10 gün olmuş. Hiçbir şey yok. Tehlike giderek artıyor. Tehlike şehre yaklaşıyor. Harmandalı çöplüğünden sızan suların oluşturduğu 4-5 metre derinliğinde 40 metre uzunluğunda yarık var. Bunun sonucunda heyelan meydana geliyor. Bu olay 2013'te başladı ve İzmir depremiyle arttı. Tehlike büyük. Harmandalı çöp toplama alanının ıslah edilmesi lazımdı. Katı atık bertaraf tesisi olması lazımdı ancak hala vahşi usul devam ediyor. Çöpler toprağa gömülüyor. 40-50 bin ton çöp birikmiş durumda. 4-5 metreyi bulan çöp dağları oluşmuş durumda. Günde 4-5 bin ton çöp hala buraya geliyor" dedi.

'HARMANDALI PİMİ ÇEKİLMİŞ BİR BOMBADIR'

Harmandalı çöp toplama merkezinin acilen kapatılması gerektiğini söyleyen Sürekli, "Kazı çalışmaları durdurulmalıdır. Yağmur yağdığı zaman çöp tesisinden sızanlar yer altı sularına karışıyor. Yağmur demek İzmir'de çalışmayan Büyük Kanal Projesi'nin iyice iflas etmesi demek. Harmandalı, Ümraniye gibi olmasın. Harmandalı pimi çekilmiş bir bombadır. Büyük çevrecilik iddiasıyla gelen büyükşehir belediye başkanı, İzmir'i ne hale getirdi görüyorsunuz. İzmir'de bir çevre katliamı yaşanıyor. Çevre suçu işleniyor. Büyükşehir yetkilileri taş üstüne taş koymazken çöp üstüne çöp, laf üstüne laf koyuyor. Bütün İzmirliler körfezin neden koktuğunu öğrendiler. Anlattık. Büyükşehir belediye başkanı göreve geldikten 3.5 sene sonra öğrendi. Söylediklerimizi tekrarladı. İzmir'in vaktini çaldı. Körfezde yüzeceğini söyledi. Yüzmeyi bırakın, koku ve kirliliğin had safhaya ulaşmasından bahsediyoruz. 3.5 sene neredeydin Tunç Soyer? Niye Gediz'e gittin? Niye şov yaptın?" dedi.

'İZBAN DURAĞINI YAPMADILAR'

Çiğli'deki trafik sorununa da dikkati çeken Sürekli, şunları söyledi: "Çiğli'de alt geçidin itfaiyenin önüne kadar uzatılması lazım. Buraya bir meydan kazandırılması lazım. Bu yoğunluğun giderilmesi adına bir çalışma göremiyoruz. Büyükşehir belediyesi reklam ve polemik amaçlı üniversitelerde öğrencilere yemek dağıttı. Teşekkür ederiz. Öğrencileri düşünen her kim olursa teşekkür ederiz. Ama reklam amaçlı olduğunu bildiğimizi de ifade ediyoruz. Öğrencileri bu kadar düşünen büyükşehir belediyesi Katip Çelebi Üniversitesi öğrencilerine neler yaşattığını biliyor mu? Katip Çelebi'nin bulunduğu alanda İZBAN durağının yıllardır talep edilmesine rağmen yapmadılar. Çiğli'deki atık su arıtma tesisinin dördüncü fazının yıllardır ihaleye giremediğini söylemiştik. Çamur kurutma tesisi çalışmıyor."

'İNŞALLAH BÖYLE BİR OLAYI BİR DAHA YAŞAMAYIZ'

Altay- Göztepe maçında yaşanan şiddet olaylarına da değinen Sürekli, "Dün İzmir derbisinde yaşanan olaylarla ilgili üzüntümü dile getirmek istiyorum. İzmirimizin iki güzide kulübü arasında oynanan derbide hiç istenmeyen olaylar meydana geldi. Bu olayları kabul etmiyoruz, kınıyoruz. Bir, iki taraftarın yaptığı bu olayları iki güzide kulübümüze mal etmiyoruz. İki kulüp de gerekli açıklamaları yaptı. Valimiz olayı takip ediyor. İnşallah İzmir'de böyle bir olayı bir daha yaşamayız" diye konuştu. (DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum