• Reklam

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dağ'dan İzmir için arıtma tesisi kredisi açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın, İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) İZSU Genel Müdürlüğü'nün Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi 4'üncü faz 2'nci ikmal inşaatında kullanılması planlanan 'Hazine garantisiz dış kredi kullanma yetkisine' onay verdiğini açıkladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dağ'dan İzmir için arıtma tesisi kredisi açıklaması
07 Aralık 2022 - 14:58 - Güncelleme: 07 Aralık 2022 - 14:59

Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü, İZSU'nun sağlamayı planladığı dış borçlanma izninin uzatılması talebini değerlendirmesinin ardından, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin garantörlüğünde olacak şekilde 415 milyon liralık kredinin kullanma yetkisini onayladı. 22 Aralık'ta İZSU'da yapılacak ihale öncesi, bakanlığın bu onayının önemli olduğu vurgulandı. Şu anda 3 faz olarak, düşük kapasiteyle çalışan Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi'nin 4'üncü faz çalışması sona erdiğinde kapasitesi ciddi anlamda artacağı belirtildi.

'BAHANE ÜRETMEYE GEREK YOK, İZMİR'İN HİZMETE İHTİYACI VAR'

Konuya ilişkin açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, sorunun daha önceden kendisine iletilmediğini, iletilmesinin ardından ilgili bakanlıkla ivedi bir şekilde bağlantı kurduğunu kaydetti. Çiğli Arıtma Tesisi'nin İzmir Körfezi için değerli olduğunu belirten Milletvekili Dağ, "İzmir'deki kötü kokunun sebebi olarak arıtmanın etkisi olduğunu biliyoruz. İzmir'in kronikleşen bir koku sorununun olduğunu da artık herkes biliyor. Bu sorunun çözüme kavuşturulması noktasında İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne büyük görev düşüyor. Dış kredi kullanma yetkisinde bakanlık ve biz üzerimize düşeni yaptık. Böylelikle bir bahaneyi daha ortadan kaldırdık. Bundan sonra asıl görev İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne düşmektedir. Bahane üretmeye gerek yok, İzmir'in hizmete ihtiyacı var" dedi.

İBB'NİN METRO VE TRAMVAY İÇİN BORÇLANMA TALEBİNİ BAKANLIKLA GÖRÜŞÜYORUZ'

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer'in metro ve tramvay yapımına ilişkin dış borçlanma konusunda geçen günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan bir talebi olduğunu basından öğrendiğini belirten Milletvekili Dağ, "Şehrin sorunlarıyla ilgili biz siyasetçilerle konuşması gereken konuları basından duyuyoruz, öğreniyoruz. Soyer bizimle konuşmadıkça, bizim konulardan haberdar olmamız mümkün değil. Konuyu basından duyduktan sonra büyükşehir belediyesindeki meclis üyesi arkadaşlarımızdan mevzuyu öğrendik. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin borçlanma için izin talebiyle ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı'yla görüşüyoruz. Konuyla ilgili müjdeyi yakın zamanda İzmir'e vereceğiz" diye konuştu. (DHA)

YORUMLAR

  • 0 Yorum