• Reklam

ABD'den Ukrayna'ya 600 milyon dolarlık askeri yardım daha

ABD, Ukrayna'ya 600 milyon dolarlık yeni bir askeri yardım yapacağını açıkladı. ABD Savunma Bakanlığı yeni yardım paketinin detaylarını açıkladı.

ABD'den Ukrayna'ya 600 milyon dolarlık askeri yardım daha
16 Eylül 2022 - 16:09

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, şubat ayından bu yana devam ediyor… Batı ülkeleri, savaşın ilk başından itibaren Ukrayna'nın yanında saf tutacağını bildirmişti. Bu açıklamaların ardından Ukrayna'ya yüksek miktarda askeri yardım yapılmaya başlandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kiev yönetimine yeni askeri destekte bulunacaklarını söyledi.

600 milyon dolarlık paket

Blinken, yaptığı yazılı açıklamada, "Başkan (Joe Biden) tarafından bir yetki uyarınca, Eylül 2021'den bu yana Ukrayna için ABD silah ve teçhizatından yirmi birinci destek paketine izin veriyorum. Bu 600 milyon dolarlık paket ABD Savunma Bakanlığı envanterlerinden ek silah, mühimmat ve teçhizatları içeriyor." ifadelerini kullandı.

Blinken, bu paketle birlikte Biden yönetiminin göreve geldiğinden beri Ukrayna'ya ABD askeri envanterinden yapılan yardımı 15,8 milyar dolara çıkardığını kaydetti.

ABD den Ukrayna ya 600 milyon dolarlık askeri yardım #1

Pentagon paketin detaylarını açıkladı

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı ise 600 milyon dolarlık yeni yardım paketinin detaylarını paylaştı.

Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu paketteki kabiliyetler şunlardır: Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemleri (HIMARS) için ek mühimmat; 236 bin 105mm top mermisi; 1000 adet hassas güdümlü 155 mm top mermisi; Dört topçu ateşine karşı radar; ağır ekipmanı taşımak için dört kamyon ve sekiz römork; İnsansız Hava Sistemleri Karşı Koyma Sistemi; mayın temizleme ekipmanı; Claymore mühimmat; yıkım mühimmat ve teçhizatı; küçük silahlar ve mühimmat; gece görüş cihazları, soğuk hava ekipmanları ve diğer saha ekipmanları."


YORUMLAR

  • 0 Yorum