AB Komisyonu'nun 5 misyonundan birine Bodrum da dahil oldu

  AVRUPA Komisyonu, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nı ve AB İklim Uyum Stratejisi'ni destekleyecek olan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun 2030 yılını hedefleyen 5 misyonundan biri olan AB İklim Değişikliğine Uyum ve Toplumsal Değişim Misyonu'na, Türkiye'den İzmir ve İzmit Belediyesi ile Bodrum Belediyesi dahil oldu.

  AB Komisyonu'nun 5 misyonundan birine Bodrum da dahil oldu
  05 Temmuz 2022 - 11:59 - Güncelleme: 05 Temmuz 2022 - 11:59

  Belediye Başkanları Küresel İklim ve Enerji Sözleşmesi'ne Türkiye'de 23'üncü, Muğla'da ise ilk imza atan belediye olan Bodrum Belediyesi, iklim krizine yönelik çalışmaları kapsamında Avrupa düzeyinde adım attı. AB İklim Değişikliğine Uyum ve Toplumsal Değişim Misyonu'na, Türkiye'den İzmir ve İzmit Belediyesi ile Bodrum Belediyesi dahil oldu. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Belediyesi Trafo Kafe Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda, AB İklim Değişikliği Adaptasyon Misyonu Sözleşmesi'ne imza attı. Toplantıya, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın öncülüğünde Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, Bodrum Belediyesi Çevre, Yenilenebilir Enerji ve İklim Değişikliği Komisyonu Başkanı Emre Köroğlu, AR-GE Proje Birimi Proje Uzmanı Çevre Mühendisi Nilay Karamustafaoğlu, paydaşlar ve vatandaşlar ile basın mensupları katıldı.

  Avrupa Yeşil Mutabakatı konusunda yapılacak çalışmaların danışmanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, 2015 yılına kadar yapılan çalışmalar sonucu en ucuz ve en temiz olanın güneş enerjisi olduğunun anlaşıldığını ifade ederken Aras'a böyle güzel bir şeye vesile olduğu için teşekkür etti.

  'ÇÖZÜMLERİ HIZLANDIRMAMIZ GEREKİYOR'

  İklim Değişikliğine Uyum ve Toplumsal Değişim Misyonu Sözleşmesi'ni imza altına aldıklarını ifade eden Aras, "Hepimizin aynı fikirde olduğunu düşündüğüm sağlıklı bir toplumun temel ihtiyaçları doğal, kültürel ve estetik çevrenin korunmasıdır. Aynı zamanda güvenli insan ilişkileridir. İklim ve aşırı hava koşullarının sıklığı ve şiddeti artıyor. Bu nedenle iklim direncini oluşturan çözümleri hızlandırmamız gerekiyor. Birçok ekosistemin yapısı, üretkenliği ve coğrafi dağılışı da bozulmakta ya da bozulmaya yüz tutmuş durumda. Ancak, bu beklenen ekolojik değişiklilerin birçoğu, iklimdeki değişikliklerin  arkasından on yıllardan yüzyıllara kadar gecikebilir. İşte bu gecikmeyi sağlamak bizlerin elinde" dedi.

  'ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVLERİ YERİNE GETİREREK ULAŞACAĞIZ'

  Bu misyon uyarlamasının 2030 yılına kadar en az 150 bölge ve topluluğun iklim direncine dönüşümlerini hızlandırmalarını desteklemeyi amaçladığını söyleyen Aras, şöyle devam etti: "Hedefimiz 2030 yılına kadar iklim değişikliğine uyumlu, iklim nötr ve akıllı kent olmak. 'İklim Değişikliğine Mükemmel Uyarlanmış, İklim Nötr ve Akıllı Şehir' olarak diğer kentlere öncü olmasını sağlamak üzere, tüm paydaşlarımızla güçlü bir iş birliği için çalışmalara başladık. Bu hedefteki yolumuzda kent iradesiyle ilerlemek en büyük arzumuz. İnanıyorum ki belediyemiz öncülüğünde bu hedefe hep birlikte üzerimize düşen görevleri yerine getirerek ulaşacağız."
  Gerçekleştirdiği sunumda; Avrupa Yeşil Mutabakatı, Avrupa İklim Yasası, Avrupa 2030 İklim Hedefi için Avrupa Birliği Misyonları konularından bahseden AR-GE Proje Birimi Proje Uzmanı Çevre Mühendisi Nilay Karamustafaoğlu, Bodrum Belediyesi olarak bu kapsamda gerçekleştirdikleri çalışmalar ve sonraki adımlarla ilgili bilgiler verdi.

  'TEK BİR DÜNYA, TEK BİR BODRUM'

  Sunumun ardından Aras, İklim Değişikliğine Uyum ve Toplumsal Değişim Misyonu Sözleşmesi'ne imza attı. Bodrum Belediyesi'nin paydaşlarına da bu konuda çok iş düştüğünü ifade eden Aras, "Sözleşme oldukça görünür bir siyasi taahhüttür ancak yasal olarak bağlayıcı değildir. Ulusal ve uluslararası anlaşmalar çerçevesinde, ortak ama farklılaştırılmış sorumluluk anlayışı ile gerçekçi ve adil çözümlerin bulunması, sürdürülebilir politikaların hayata geçirilmesi, biyolojik kaynakların korunması, sürdürülebilirliğinin sağlanması ve yükümlülüklerin yerine getirilmesi son derece önemlidir.  Bütün bunları gerçekleştirebilmenin yaşlı küremiz açısından büyük bir kazanım olduğunu düşünüyor, sözleşmeyi 'Tek Bir Dünya, Tek Bir Bodrum' için imzalıyorum" diye konuştu.
  Toplantı sonunda Aras, basın mensuplarından ve katılımcılardan gelen soruları yanıtladı. (DHA)


  YORUMLAR

  • 0 Yorum