• Reklam

Depremzede çocuk Hollanda'da bulundu

Hollanda’nın güneyindeki Maastricht kentinde, depremzede olduğunu söyleyen 5 yaşındaki bir Türk çocuğu yapayalnız halde bulundu.

Depremzede çocuk Hollanda'da bulundu
24 Mayıs 2023 - 15:43
Hollanda’nın güneyindeki Maastricht kentinde, depremzede olduğunu söyleyen 5 yaşındaki bir Türk çocuğu yapayalnız halde bulundu.
BBC News’ten Yusuf Özkan’ın haberine göre tek kelime Hollandaca bilmeyen çocuğun ülkeye nasıl geldiği araştırılıyor.

Maastricht polisinin Instagram hesabından “Büyük şehirde tek başına” başlığıyla yapılan açıklamada, 5 yaşındaki bir Türk çocuğunun şehir merkezinde yalnız başına dolaşırken bulunduğu belirtildi.

Hollandaca bilmiyor
Türkçe konuşan ve hiç Hollandaca bilmeyen çocuğa, polis tarafından bir şekerci dükkanından şekerleme alındı ve daha sonra karakola götürüldü. Karakolda yemek ve dondurma ikram edilen çocuk, Türkçe bilen bir polisle sohbet etti.
Türkiye’den geldiğini anlatan çocuk, anne ve babasının ülkelerinde olduğunu, ikisinin de 6 Şubat’taki depremde yaralandığını söyledi.

Sığınma merkezine gönderildi
Sosyal hizmet uzmanlarına teslim edilen çocuğun, bir sığınma merkezine gönderildiği bildirildi. 5 yaşındaki çocuğun Hollanda’ya nasıl geldiği konusunda bilgi verilmedi. Hollanda makamlarının bu konuyu araştırdığı belirtildi.

GİRİŞİM BAŞLATILDI
Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği tarafından, 5 yaşındaki çocuğun durumu ile ilgili girişim başlatıldı.

Türkiye’nin Deventer Başkonsolosluğu yetkilileri, Maastricht polisiyle görüşerek, 5 yaşındaki çocuğun gönderdiği sığınma merkezine ilişkin bilgi aldı.

Türk yetkililer, çocuğun bulunmasının ardından kendilerine bilgi verilmemesi nedeniyle Hollanda polisine tepkisini iletti.

BBC Türkçe’ye bilgi veren büyükelçilik yetkilileri, “Çocuğun Hollandalı olmadığı anlaşılıyor, zira sadece Türkçe konuşuyor, Türk asıllı polislerle konuşturmuşlar, bu durumda bizi aramaları gerekirken Hollanda Sosyal Hizmetlerine bilgi vermişler” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum