198'inci saatte kurtuldular! Protein tozu yemişler

  Deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarının 198'inci saatinde kurtarılan 2 kardeş, protein tozu içerek hayatta kaldıklarını ve yanlarında erzak olduğunu anlattı.

  198'inci saatte kurtuldular! Protein tozu yemişler
  14 Şubat 2023 - 13:41

  Aynı anda iki mucizenin yaşandığı Kahramanmaraş'taki Pınar Apartmanı bir kez daha umut oldu. Muhammed Enes’in sesi duyulunca askerler, madenciler ve AFAD görevlilerinin yanı sıra yerli ve yabancı kurtarma ekipleri seferber oldu.

  2 kardeşe ulaşıldı 

  Madenciler domuz damı yaptı, askerler de enkaz altındaki sporcu Muhammed Enes’e 198 saat sonra ulaştı.

  Muhammed Enes, yanında ağabeyi 21 yaşındaki ağabeyi Abdülbaki ile konuştuklarını daha büyük ağabeyinden ilk günlerde ses aldığını söyledi.

  Zamanla yarış sonrası 4-5 saatlik çalışma ile önce Muhammed Enes ardından da ağabeyi Abdülbaki Yeninar, enkazdan şuuru açık olarak çıkarıldı.

  Sağlık durumları iyi 

  112 ambulansıyla Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan Yeninar kardeşlerin durumunun iyi olduğu bildirildi.

  Doktorlar da burada seferber olup bütün kan değerleri, filmleri ve diğer tetkikleri inceledi.

  Annesi de 2 gün önce çıkarıldı 

  17 yaşındaki Muhammed Enes, görevlilere sürekli annesini sordu.

  Annesinin de enkazdan 2 gün önce sağ olarak çıkarıldığı, ayaklarında problem olduğu için Kayseri’deki hastaneye sevk edildiği öğrenildi.

  Kahramanmaraş'ta 198'inci saatte kurtulan kardeşler protein tozuyla hayatta kaldı

  "Askerler yanımıza gelince sesleri gelince ferahladık"

  Ağabeyi ile birkaç gün ağladıklarını, annesi ve ailesi hakkında konuştuklarını sonra da diğer günler ağabey-kardeş nasıl günler geçirdiklerini konuştuklarını ifade eden Muhammed Enes şöyle dedi: 
  "Yanımızda erzak da vardı. Ancak protein tozu içtik. Bir asker ağabeyimiz var. Mehmet ağabey, onun geleceğini de biliyordum. Askerler yanımıza gelince sesleri gelince ferahladık. Daha sonra önce beni, sonra ağabeyimi çıkardılar."

  Kahramanmaraş'ta 198'inci saatte kurtulan kardeşler protein tozuyla hayatta kaldı

  "Onun protein tozları vardı"

  21 yaşındaki Abdülbaki Yeninar da inancını kaybetmediğini, kurtulacağını bildiğini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: 
  "Kardeşim vücut yapıyor, sporla ilgileniyor. Onun protein tozları vardı. Onu kullandık. İçim çok rahattı. Kurtarılacağımı biliyordum. Dua ettik enkaz altınayken. Orada içeriye hava geliyordu. Dışarıda oradaki kadar iyi nefes almadım. İçime çektikçe çekesim geliyordu. Oksijen problemi hiç yaşamadık."

  Yakınları cesetlerini bekliyordu 

  Öte yandan Yeninar Ailesi'nin fertleri, Muhammed Enes ve ağabeyi Abdülbaki’den ümidi kestiklerini, cesetlerini beklediklerini belirtti.


  YORUMLAR

  • 0 Yorum