Reklam
Merve HASOĞLU

Merve HASOĞLU


FİNTECH'LERİN HIZLI YÜKSELİŞİ

24 Nisan 2019 - 00:00

 

Blockzinciri, Bitcoin, yapay zeka gibi her gün teknolojide yeni bir gelişmeye şahit oluyoruz.

Şüphesiz ki teknolojide değişimlerin en büyük etkisini finans sektöründe görmekteyiz. Bugün baktığımızda hemen hemen bütün bankaların üst düzey yöneticilerinin son zamanlarda hiç olmadığı kadar dijitalleşmeye odaklandıklarını ve bu alanda çok büyük yatırımlar yapmakta olduklarını duyuyoruz. 

Peki; teknolojideki bu değişim neden bugün finans sektörünü hızlı bir şekilde dönüştürmeye başladı? 

Aslında her şey akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile başladı. Akıllı telefonlarla tanışmamızla birlikte finansal hizmetlere ulaşımımız hiç olmadığı kadar kolay olmaya başladı.

Her geçen gün finansal hizmet sunan yeni bir fintech (finansal teknoloji) uygulaması ile tanışır olduk. Finansal hizmetlerin daha iyi, hızlı ve düşük maliyetli bir şekilde gerçekleştirebilmesini sağlayan bu teknoloji sayesinde fintech firmaları milyonların hayatını değiştirmeye aday konumda. 

Çünkü fintech firmaları geleneksel finans kuruluşlarına göre daha hızlı, müşteri odaklı ve uygun fiyata hizmet sunabiliyorlar.

Fintech firmalarına duyulan bu talebin altında değişen müşteri alışkanlıkları, yıllar içinde teknolojiye artan güven yer alıyor kuşkusuz.

Çok eski değil, birkaç yıl öncesine kadar internet üzerinden kredi kartı numaramızı vermeye çekinirken, bugün bankaların mobil uygulamaları üzerinden para transferi yapar konumdayız. 

Tabi bunun yanında dünyada yaşanan ekonomik krizlerin bankalara olan güveni sarstığını da unutmamak lazım. 

Fintech firmaları, bankacılık sektörüne dahil olamayan bankaların riskli gördüğü kesimi de aslında finans hizmeti almaya dahil ederek pastadaki payını hızlı bir şekilde arttırmaya devam ediyor.  

Amerika’da IOS ve Android’de en çok indirilen finans uygulamalarına baktığımızda, bundan 5 yıl öncesine kadar listenin başında en büyük bankaların uygulamalarını görürken, şuan  PayPal, Credit Karma gibi fintech şirketlerinin ilk beşe girdiğini görüyoruz. 

Yakın gelecekte mevcut bankaların yüzde 80’inin var olmayacağı tahmin ediliyor.

Fintech firmaları geleneksel bankaları ortadan kaldıracak mı onu bilemeyiz ancak geleneksel bankaların sunduğu finansal hizmetlerin yerini her alanda uzmanlaşmış, küçük çaplı fintech firmaların alacağı kesin. 

Ancak eskisi gibi uzun yıllarımız yok, teknolojinin bozduğu sektör dinamiklerinin altında ezilmek yerine bu gelişime ayak uydurarak, çok hızlı adapte olmamız şart.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum