• Reklam

Sen İzmir'de muhtar olamazsın

Haftalık olağan değerlendirme toplantısını Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı’nda gerçekleştiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in hedefinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum vardı. Eleştirilere yanıt veren Özel, “Gel çık İzmir’de Büyükşehir’e mi ilçeye mi aday olursun. Hodri meydan. Mahalleden muhtar adayı ol, senin karşına çıkacak aday alnını karışlayacak. Sen İzmir’de muhtar olamazsın” dedi.

Sen İzmir'de muhtar olamazsın
16 Eylül 2022 - 17:22
Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, haftalık olağan gündem değerlendirme toplantısını partisini İzmir İl Başkanlığı’nda gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e yönelik söylemlerini eleştiren Özel ayrıca son günlerde gündemde olan konular hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Toplantıya Özel’in yanı sıra ev sahibi CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir Milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç, Tacettin Bayır ve Kamil Okyay Sındır’da katıldı.

TEK BAŞINA ERDOĞAN SORUMLUDUR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Esad ile ilgili sözlerinin basına sızdırılmasını değerlendiren Özel, “Bugün Recep Tayyip Erdoğan’ın MKYK toplantısında söylediği bazı ifadelere köşe yazarını köşesine taşınmış. Bu cümleleri kullanmış olabilir ancak bu sözleri köşeye taşıyan MKYK toplantısını büyük bir gizlilik içinde yapılmasına rağmen en önemli cümle servis edilmiş anlamına geliyor. Köşe yazarının  ortam dinlemesi yapması değil AK Parti’nin kurumsal olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın bu cümlesini servis etmesi söz konusu. Bunu bütün vatandaşlarımız bilsin. Tayyip Bey hangi şartta olursa olsun Esad ile görüşmeyi kafasına koymuş ve bunu yolunu yapıyor. Esad ile görüşülmesi gerektiğini Kemal Kılıçdaroğlu 10 yıldır söylüyor. Dilinde tüyler bitti. O günden bugüne ne oldu. 'Katil Esat ile görüşmem, Esat’ın elinde kan var', diyenler seçim senesine gelinince bugün başka bir noktaya geldi. Erdoğan’ın bu 'U' dönüşünü yapacağı zaten belli. Ancak 2012’den beri Kemal Kılıçdaroğlu 'diplomaside kavga olmaz, komşu ile görüşmemek olmaz' diyor sen 'görüşmeyeceğim' dedin. Bugün bu noktaya gelen kadar 245 şehidimiz var. 22 Haziran 2012’den bu güne. 10 yılda 245 şehit. Polis, asker, kamu görevlisi... Hepsi bu inadın sonunda Suriye'de şehit oldu evlatlarımız. 245 camsız evde, 245 koca Türk Bayrağı, 245 ağlayan ana, 245 kahrolan baba… 245 ocağa ateş düştü ancak bugün gelmiş 'Esad ile görüşmek isterdim' diyor. Geç kaldınız. Ne diyordu dün? 'Bir gece ansızın gelebilirim' diyordu. Kıbrıs Barış Harekatı'nda askerlerin söylediği sözlerle kendine kahramanlık yaratmaya çalışıyordu ancak meğersem bunu Esad için söylüyormuş Görüşmesi gerektiğini yine söylüyoruz. Esad ve tüm komşular ile görüşerek, AB ve güvenlik konseyini bu işe dahil ederek Suriye'deki iç karışıklığı sonlandıracak ve Suriye’deki tüm mültecilerin geriye gitmesini sağlayacak formül CHP ve Millet İttifakı’ndadır. Sorunun nedeni olan sorunun çözümü olamaz. Atatürk’ün komşuları ile iyi ilişkiler içinde olun  vasiyetini terk ederek, devlet dışı unsurları değil ülkenin resmi yöneticilerini muhatap al vasiyetini terk ederek Suriye'deki karışıklıktan ve sığınmacılardan tek başına Recep Tayyip Erdoğan sorumludur” dedi.

BİR ŞEY YAPMAMAKTA BİR ŞEY YAPMAKTIR
AK Parti Milletvekili Mücahit Arınç’a da yüklenen Özel, “AK Parti Milletvekili Mücahit Arınç, STK ve rüşvet iddiaları ile ilgili 'mutlaka soruşturulmalı, gereğinin yapılması elzemdir' demiş. Biz zamanlar Bülent Arınç, AK Parti’de kimsenin demediğini diyen, söyleneni tersten söylenen, AKP’nin tutumuna göre daha vicdanlı tutumlar sergileyen bir rol üstlenirdi. Ancak her kavşakta, her sıkıntıda, Recep Tayyip Erdoğan her bunaldığında ilk yardıma koşar, sonra başka pozisyon açardı. Mücahit kardeşimiz babasının rolüne soyunuyorsa o rolden babası ve Türkiye ne kazandı değerlendirsin. Bugüne kadar, 2,5 hafta önce bir suç duyurusunda bulunduk. AK Parti’den, savcılardan ses yok, Mücahit Arınç’tan ses var. Sesi kendini bağlar mı bilmem ancak partisinden duymayı beklediğimiz ses çok daha yukarıdan. İsminin başında Cumhuriyet ünvanını taşıyan savcıların bu kadar kokuşmuş duruma kayıtsız kalmalarına günü geldiğinde biz kayıtsız kalmayacağız. Gün gelince bunlar zaten soruşturulur ancak bugün soruşturulmayanlar da soruşturulur. Bazen bir şey yapmamak bir şey yapmaktır” ifadelerini kullandı.

BİZ GELDİĞİMİZDE GERÇEK SOSYAL KONUT PROJELERİ OLACAK
Sosyal konut projesi hakkında değerlendirme yapan Özel, “İzmir’de de gündemde kalmak için her yolu deneyen Çevre, Şehircilik  ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum… Son 1 haftanın en çok konuşulan AK Partili siyasilerinden bir tanesi. Bir toplu konut projesi açıklandı. Şimdi dağ fare doğurdu ancak toplu konut projesi ile ilgili CHP şunu söylüyor; Türkiye'yi eskinin orta direğini hep birlikte yoksullaştırıp herkesi yoksullaştırdılar ve bugün evi olmayan kimse kendi imkanları ile konut alamaz. Sosyal konuta ihtiyaç var, bu doğru ancak bugünkü yöntemlerle olmaz. Bu projede karşı olduğumuz 4 şey var. Yüksek ödemeleri peşinat istenmesi, 6 ay da bir zam gelecek olması, eve geçmeden kira ödeme zorunluluğu. Biz 1 Eylül'de kanun teklifimizi veriyoruz. 5 bin 500 TL asgari ücret alan vatandaş, evi olmayan tek maaş polis, küçük esnaf.. Kirayı mı ödeyecek parayı mı ödeyecek? Başvursunlar eve geçsinler, kira ödemekten kurtulduğu an kira ödemeye başlasınlar. Hatta diyoruz ki eve taşındıktan 3 ay da taşınma masrafları için almayalım 3 ay taşınma ücretini karşılaşın sonra alalım. Biz TOKİ’nin bu süreçleri iyi yönetmediğini düşünüyoruz. Başvuranların devlette devamlılık esastır diyerek geldiğimizde biz tamamlayacağız diyoruz. Biz geldiğimizde gerçek sosyal konut projeleri olacak” diye konuştu.

İZMİRLİLER ALNINI KARIŞLAR
Kurum’un Soyer'e yönelik olarak sarf ettiği ‘İzmir işgal altında’ sözlerine de yanıt veren Özel, “Bu Murat Kurum çıkmış geçen gün ‘İzmir işgal altındadır’ dedi. Hadsiz. Büyükşehir ve ilçe yönetimden en altında yüzde 60-70 oy aldığımız ilçeleri yönetiyoruz. İzmir seçmeninin her 10 kişinin 6’sı 'İzmir'i sen yönet' demiş 'sen işgal altında' diyorsun. Yüzde 22 oy ile iktidara gelmiş İstanbul'u yönetmiş Erdoğan. O zaman işgal denmemiş de şimdi mi deniliyor? Nerede kaldı milli irade? Kendisine verilince baş tacı, CHP verilince al aşağı. Seçmenlerimiz görsün Murat Kurum böyle biri. Sen kimsin, atanmış! Bahsettiklerin hepsi analarını ak sütü gibi helal oyla aldıkları ile seçilmişler. İzmirliler onu seçmiş, sen Erdoğan'ın atadığı birisin. Zurnanın en aşağıdaki deliğisin. İzmir'in iradesine bu lafı söyleyemezsin, İzmirliler senin alnını karışlayacak. Cesaretin varsa gel, seçime gir. Binali Yıldırım çok iyi bilir. Gel çık İzmir’de Büyükşehir’e mi, ilçeye mi aday olursun. Hodri meydan. Mahalleden muhtar adayı ol, senin karşına çıkacak aday alnını karışlayacak. Sen İzmir’de muhtar olamazsın. İzmir metrosunu ağzına dolamıştı. Ne olmuş? Nurol İnşaat senin gazınla başvurmuş ya mahkemeye, davadan feragat etti. Sen durduracaktın ya. Tunç Soyer metro yaparsa seni çıldırtıyor. Senin için Bucalı’nın kolay ulaşım yapması değil CHP’linin zor durumda kalması önemli. Tunç Soyer ilk kazıkları çakıyoruz dedi. Gece rüyana girsin o kazıklar. Biz o metroyu sana rağmen yapacağız” dedi.

BARO'NUN ETKLİĞİNİN İPTAL EDİLMESİ: MESLEK ÖRGÜTÜNE HAKARETTİR
Özel, Barolar Birliği'nin iptal edilen etkinliği ile ilgili “Barolar Birliği oyunlar düzenliyor. Uçak biletleri alınmış oteller tutulmuş. 8 Eylül’de başlayacak telefon açılıyor ve valilik iptal etti deniliyor. Bugüne kadar 18 festival ülkemizde iptal edildi. En sonuncusu da bu. Gerekçe de yok. Bu İzmir gibi bir şehir ve Barolar Birliği'ni cezalandıracaklar ya İzmir'i de cezalandırıyorlar. ETİK diyor ki 350 milyon TL maliyeti var bu işin bize. İzmir’e 350 milyon TL zarar. Haydi bir şey yapamıyorsanız bari gölge etmeyin. Önce izin verip sonra iptal etmişler. Bu doğrudan husumet. Bu savunma makamına ve özgür iradesi ile geçtiği meslek örgütüne hakarettir” ifadelerini kullandı.

İTİRAZ EDENLERİN SORUNU ATATÜRK'LE
Cumhur İttifakı’nın Tunç Soyer’in 9 Eylül konuşmasına yönelik eleştirilerine  ‘Atatürk’ü eleştiriyorlar’ yanıtını veren Özel, “Sayın Tunç Soyer, muhteşem bir hazırlık yapmış, bütün ekibi ve diğer belediyelerimiz ile birlikte. İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncu yılını tarihine ve şerefine yakışır bir biçimde ve rekorlar kırarak kutladı. Burada Cumhur İttifakı’nda büyük bir hazımsızlık başladı ve bir şey bulalım da laf söyleyelim diye. Bulmaya çalışırken baltayı taşa vurdular.  Soyer’in sözlerine Osmanlı’ya saldırıdır diye saldırdılar. 100 yıl önce kim iktidardı Vahdettin ve Damat Ferit Paşa…  Tunç Soyer’e bunu neden dediniz diyenlere Tunç Soyer ‘biz demedik Atatürk dedi’ dedi. Yani itiraz edenlerin sorunu bizle değil Atatürk’le. Eleştirileri Atatürk'e. Bunların çok sevdiği Fesli Deli Kadir, 'keşke Yunan kazansaydı' diyordu. Zihniyet aynı zihniyet. Bunlar bu cümleleri ile akıllarının karasındaki gerçek fikirleri dile getiriyorlar. Millet İttifakı’nda Atatürk'e saygı, cumhuriyetin kazanımlarını sahiplenme konusunda da en ufak bir sorun yoktur” diye konuştu.

SANA ÖZEL SÖZÜ…
E- Ticaret düzenlemesine yapılan itirazlar ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın verdiği eleştirilere yanıt veren Özel, “Hamza Dağ televizyona çıkmak istemiş… Haklıdır. AK Parti’nin iletişim başkanı ama bakıyorsunuz Twitter’da 30 bin takipçisi var. O da istiyor gündeme çıkmayı televizyona çıkmayı. Biz CHP olarak gayri yasal bir yere gitmedik, Anayasa Mahkemesine gittik. Sen bu kanunu 3 ay önce getirdin, biz hukukçularımız ile tartıştık da sonra mı götürdük? Gecenin bir yarısı getirdiniz. Biz de oy verdik ve geçirdik. 13 maddenin 2 fıkrasına itiraz ettik. Bu hali ile yürürlükte. Hamza Dağ kimin işini takip ediyorsa panik olmasın. Ölçülülük ilkesini 2 yıl sonra zaten biz yapacağız. Bizimkiler AK Partililerin oturduğu yerde oturacak. Hamza Dağ’da eğer yazarlarsa arkadaşlar bir yerde olacak. 1,5 yıl zaten kanun yürürlükte. 1,5 yıl sonra iptal otursa sana Özgür Özel sözü, o gün hızla getireceğiz.” dedi.

İYİ PARTİ İLE SORUN OLACAKSA BU KADAR OLSUN
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Tunç Soyer'e yönelik olarak sözlerinin Millet İttifakı’nın gücünü gösterdiğini dile getiren Özel, “Biz İYİ Parti ile aynı parti değiliz. Partiler arasında ittifakın bileşenleri arasında bir cümle hüküm olarak mı kuruldu, küçük nüanslar olabilir. Bunlar Millet İttifakı’nın gücünü gösterir. Cumhur İttifakı her geçen gün birbirine benzeyen ve ayrılamayan bir ittifaken Millet İttifakı ise farklılıkların olabileceği bir ittifak. Meral Hanım keşke Atatürk’ten alıntıladığını belirtseydi dedi. Millet ittifakı ile aramızda sorun olacaksa bu kadar olsun” şeklinde konuştu.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın Kılıçdaroğlu’na yönelik sözlerine de yanıt veren Özel, “Bütün dünyada sağ popülizme yönelik ve oradan bir şeyler elde etmek isteyenler olur. Onlarında o ülkenin en popüler ismine sataşarak gündeme gelme niyetleri vardır. Ben anılan isim ile Genel Başkanımızı yan yana anmaktan kendimi men ederim” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum